Czym jest Aurox Live?

Aurox Live to system operacyjny Linux uruchamiany z płyty CD. Rozwiązanie takie ma wiele zalet: nie musisz przygotowywać miejsca na dysku, praktycznie unikasz instalacji, która czasem sprawia kłopoty. Można zabrać swój system operacyjny do szkoły, kawiarenki internetowej czy do kolegi i wszędzie tam uruchomić go w kilka chwil, a po skończonej pracy po prostu wyjąć płytę z napędu CD.


Aurox Live to system operacyjny Linux uruchamiany z płyty CD. Rozwiązanie takie ma wiele zalet: nie musisz przygotowywać miejsca na dysku, praktycznie unikasz instalacji, która czasem sprawia kłopoty. Można zabrać swój system operacyjny do szkoły, kawiarenki internetowej czy do kolegi i wszędzie tam uruchomić go w kilka chwil, a po skończonej pracy po prostu wyjąć płytę z napędu CD.

Ogólnie dostępne komputery często są zawirusowane, mają zainstalowane skanery haseł itp. Własny system operacyjny na płycie CD daje gwarancję bezpieczeństwa.

Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z Linuksem wersja Live to najlepsze rozwiązanie pozwalające szybko i łatwo wypróbować ten system. Użytkownicy Linuksa z pewnym doświadczeniem docenią Aurox Live jako system przenośny. Dla wszystkich wersja Live jest szansą zapoznania się z dystrybucją Aurox Linux, którą można zainstalować na twardym dysku.

Co wyróżnia Aurox Linux?

Aurox jest rozwijany w Polsce, ale trafia do ludzi w wielu krajach. Wśród innych dystrybucji wyróżnia go przede wszystkim dostępność w pięciu wersjach językowych: polskiej, niemieckiej, francuskiej, hiszpańskiej, czeskiej. Instalacja oraz obsługa systemu odbywa się w języku odpowiednim dla danego kraju.

Czym jest Aurox Live?

Ekran powitalny pojawiający się po uruchomieniu płyty z Auroksem Live.

Dodatkowo w Auroksie duży nacisk położono na multimedia. System jest tak skonfigurowany, że od razu można oglądać filmy (DVD, VCD, z dysku), słuchać muzyki (MP3, ogg, CD). W dystrybucji znajdziesz także wiele programów edukacyjnych i naukowych. Większość tych aplikacji zawarto także w dystrybucji Aurox Live, choć oczywiście nie wszystkie.

Aurox w wersji Live

Ponieważ płyta jest skompresowana, udało się na niej zmieścić ok. 2 GB oprogramowania, natomiast pełna dystrybucja zawiera ponad 5,5 GB. Zrezygnowaliśmy z programów "dublujących" się (np. nie ma kilku przeglądarek internetowych, pakietów biurowych). Staraliśmy się wybrać te, które są wygodne, funkcjonalne, cieszą się największym uznaniem użytkowników. Dzięki temu mogliśmy zachować całą funkcjonalność pełnej wersji Auroksa.

Czym jest Aurox Live?

QtParted pozwala na wprowadzenie zmian na dyskach w środowisku graficznym.

Oczywiście to, że system "chodzi" z płyty CD, wprowadza kilka oczywistych ograniczeń. Po pierwsze: jeden napęd CD/DVD jest zajęty przez Aurox, więc jeśli nie mamy drugiego, filmy i muzykę można odtwarzać tylko z dysku (bądź przez sieć, z innego komputera). Drugie ograniczenie wynika z tego, że elementy systemu znajdujące się na płycie są tylko do odczytu. Jeżeli cokolwiek jest zapisywane, to tylko w pamięci RAM. Dlatego nie da się instalować w systemie nowych pakietów. Nie należy także próbować otwierać wielu dużych plików, gdyż system będzie działał bardzo wolno. Wszystkie uruchomione aplikacje zajmują pamięć RAM - nie ma partycji wymiany (swap) na dysku.

Programy w dystrybucji Aurox Linux Live zamieszczona na płycie dołączonej do tego numeru PCWK dystrybucja zawiera około 480 pakietów z aplikacjami i narzędziami.

Programy biurowe

Dystrybucja zawiera dwa konkurencyjne pakietu biurowe. Każdy z nich ma swoich zwolenników; każdy pozwala tworzyć złożone dokumenty w języku polskim.

 • OpenOffice.org 1.0.2 to popularny pakiet biurowy, obsługujący dokumenty w formatach Microsoft Office, w polskiej wersji językowej (m.in. polski słownik ortograficzny). Dostępne są również jego wersje do systemów Windows.

 • KOffice 1.2 to pakiet biurowy do środowiska KDE. Oprócz procesora tekstu, arkusza kalkulacyjnego

  programu do tworzenia aplikacji i programu graficznego, zawiera również narzędzie do rysowania

  schematów.

  Obsługa Internetu

  W skład dystrybucji wchodzą przeglądarki stron WWW: Konqueror (zintegrowany z KDE), Mozilla 1.4, a dla środowiska tekstowego - lynx. Jako klienta FTP można wykorzystać graficzny program gFTP (protokół ten jest obsługiwany także przez Konquerora, co pozwala na wgrywanie plików na serwer metodą "przeciągnij i upuść"). Do obsługi poczty elektronicznej służą Evolution i KMail.

  Gry

  Dystrybucja zawiera kilkanaście gier wchodzących w skład KDE; są to m.in. "Reversi" ("odwracanka"), pasjans, "Mahjongg", "Backgammon", gry zręcznościowe i logiczne.