Czym jest Cloud Computing - dowiedz się więcej

Obecnie wiele firm korzysta z udogodnienia jakim jest "chmura". Giganci tacy jak Google czy Microsoft oferują swoje usługi zamieszczone w chmurze, by ułatwić użytkownikom dostęp do swoich rozwiązań. Ale czym tak naprawdę jest Cloud Computing?

Chmura obliczeniowa jest to marketingowe określenie technologii dostarczającej obliczenia, oprogramowanie, dostęp do danych oraz usługi przechowywania plików, bez konieczności informowania użytkownika końcowego o ich położeniu. Obliczenia wykonywane w chmurze, nie wymagają także od klienta posiadania systemu o konfiguracji odpowiedniej do ich wykonania. Moc czerpana jest bowiem z "chmury".

Sam termin 'chmura' używany jest jako metafora internetu, który niegdyś był przedstawiany na obrazach diagramów sieciowych za pomocą rysunku chmury. 'Chmura obliczeniowa' natomiast to określenie, które jest związane z szeroko rozumianym pojęciem wirtualizacji.

Zobacz również:

  • Najlepsze usługi przechowywania danych w chmurze - Ranking 2022
  • Grałem w Resident Evil Village na smartfonie za darmo. Ty też możesz

Udostępnianie usług w chmurze odbywa się poprzez zamieszczanie danych w sieci na przeznaczonych do tego serwerach, do których możemy uzyskać dostęp za pomocą przeglądarki sieci web lub specjalnie do tego stworzonych aplikacji przeznaczonych dla urządzeń mobilnych lub komputerów stacjonarnych. Wszystko to dzieje się oczywiście w czasie rzeczywistym.

Chmurę obliczeniowa można obecnie podzielić na prywatną i publiczną. Prywatna udostępnia swoje usługi tylko wybranym osobom, natomiast publiczna sprzedaje usługi każdemu użytkownikom posiadającym z dostęp do sieci.

Dobrymi przykładami prywatnych ofert są Microsoft Office 365 oraz Google Apps. Obie zostały stworzone z myślą o firmach różnych rozmiarów i umożliwiają zredukowanie kosztów związanych z zarządzaniem i konserwacją serwerów. Bezpośrednim tego skutkiem jest większa efektywność pracy i zasięg działania poprzez udostępnienie swoim pracownikom możliwości wykonywania swoich obowiązków na odległość. Zainteresowanych zapraszamy na naszą stronę poświęconą Office 365, gdzie możecie znaleźć więcej informacji na temat funkcjonalności i zastosowania tego typu usługi oraz pobrać nagrania z e-seminariów i specjalne studia przypadków.

Innymi, publicznymi przykładami wykorzystania chmury są serwisy społecznościowe takie jak Facebook, Google+ czy Twitter, które umożliwiają ich użytkownikom przeglądanie i udostępnianie danych z praktycznie każdego urządzenia, które może połączyć się z siecią.

Występują również różne modele chmury obliczeniowej, każdy udostępniający użytkownikowi końcowemu dane na innej zasadzie, są to następująco:

IaaS (infrastruktura jako usługa) - jest to model polegający na dostarczeniu infrastruktury informatycznej (sprzęt, oprogramowanie i serwisowanie) klientowi, nie musi to jednak oznaczać fizycznej instalacji sprzętu w siedzibie kupującego.

PaaS (platforma jako usługa) - bazuje na sprzedaży gotowego oprogramowania, który nie wiąże się z zakupem dodatkowego sprzętu ani instalacji oprogramowania ponieważ wszystko znajduje się na serwerach dostawcy. Użytkownik końcowy ma dostęp do infrastruktury poprzez ujednolicone środowisko pracy, często jest to zwykła przeglądarka internetowa.

SaaS (oprogramowanie jako usługa) - model ten ogranicza się do dostarczenia klientowi konkretnego oprogramowania o wyznaczonej przez niego funkcjonalności, tym samym eliminując potrzebę konkretnego środowiska pracy lub zaopatrywania się w sprzęt. Narzędzia nie muszą być ze sobą połączone ujednoliconym interfejsem. Wszystko znajduje się na serwerze dostawcy, wymagając od klienta jedynie płacenia za każdorazowe użycie programów.

Czym jest Cloud Computing - dowiedz się więcej