Czym jest Project Athena?

Laptopy z Windowsem staną się znacznie lepsze dzięki nowej inicjatywie Intel'a.


Branża komputerów stacjonarnych i laptopów nie rozwija się tak szybko i prężnie, jak rynek urządzeń mobilnych i wearables, co nie oznacza, że przez ostatnie kilka lat nic się nie zmieniło.

Czym jest Project Athena?

Źródło: techadvisor

Cofnijmy się na chwilę o dekadę do tyłu. W 2009 roku na rynku królowały spore 15 calowe laptopy z procesorami Intel Core 2 Duo. Na pokładzie znajdowało się od 1 GB RAM w najtańszych konstrukcjach do 8 GB RAM w mobilnych stacjach roboczych kosztujących wiele tysięcy złotych. Dyski półprzewodnikowe dopiero raczkowały, a prawie każdy laptop posiadał napęd i mnóstwo portów. Czas pracy na baterii wahał się od 1 do 4 godzin.

W tym samym czasie Apple już od roku produkowało MacBook'a Air, który był dwukrotnie lżejszy od typowego laptopa, ale nie posiadał praktycznie żadnych portów wejścia/wyjścia. W środku znajdował się oczywiście procesor od Intel'a. Był to specjalnie zaprojektowany układ Core 2 Duo.

Przełom nastąpił w 2011 roku, kiedy to Intel zapoczątkował produkcję Ultrabooków - lekkich, przenośnych komputerów oferujących przyzwoitą wydajność i długi czas pracy na baterii. W rzeczywistości ultrabooki naśladowały MacBook'a Air. Od tego momentu wszystko potoczyło się bardzo szybko. Na przestrzeni ostatnich 8 lat producenci skupi się na produkcji coraz mniejszych i lepiej wykonanych, ale także wydajniejszych laptopów. Obecnie największą popularnością cieszą się komputery z matrycą 13,3 cala, a nawet większe 15 calowe modele rzadko posiadają napęd.

Od wprowadzenia na rynek Ultrabooków minęło już 8 lat, a Intel przygotowuje się do kolejnej rewolucji, która związana jest z dalszym dążeniem do jak największej mobilności.

Project Athena to rewelacyjna wiadomość dla każdego użytkownika, który na przestrzeni najbliższych kilkunastu miesięcy zamierza kupić laptopa. W 2020 roku rynek komputerów przenośnych może się dosyć drastycznie zmienić na lepsze.

Jaki jest cel Project Athena?

Podczas niedawnej prezentacji inauguracyjnej na targach Computex 2019, starszy wiceprezes Intel'a Gregory Bryant nakreślił, jak mają wyglądać komputery przenośne w najbliższych latach.

Czym jest Project Athena?

Bryant powiedział, że ludzie chcą i potrzebują inteligentnych i elastycznych systemów, które za nimi nadążają. Według Intel'a klienci chcą komputera, który jest gotowy do działania cały czas, a jego bateria nie rozładuje się w ciągu dnia. Dodatkowo użytkownicy pragną cichego urządzenia, które pomoże im się skupić.

Project Athena ma dążyć do realizacji wyżej wymienionych celów. Mamy nadzieje, że już w przyszłym roku zobaczymy na rynku nową klasę urządzeń mobilnych oferujących najwyższą wydajność bez względu na to, gdzie znajduje się użytkownik, a pierwsze urządzenia z certyfikacją pojawią się w sklepach jeszcze w tym roku.

W największym uproszczeniu można uznać, że komputery należące do projektu Athena będą Ultrabook'ami kolejnej generacji dostosowanymi do aktualnych potrzeb rynkowych.

Co odróżnia laptopy z Project Athena od innych konstrukcji?

Firma Intel podobnie, jak podczas wprowadzania Ultrabooków nakreśliła podstawowe kryteria, jakie musi spełniać laptop, jeżeli producent chce, aby należał on do projektu.

Oto wszystkie kryteria, jakie trzeba spełnić.

Czas pracy na baterii

W tej dziedzinie od lat króluje Apple. Żywotność baterii w komputerach przenośnych od Cupertino od lat stanowi wzór, który jest naśladowany przez komputery z Windowsem. Nie brakuje oczywiście konstrukcji, które posiadają więcej, niż jedną baterię i zapewniają rewelacyjne czasy pracy na baterii, ale w rzeczywistości każdy nowy komputer z Windowsem i tak porównywany jest do MacBook'a.

Intel postanowił rozwiązać ten problem po swojemu. Każdy komputer, który należy do Project Athena musi być w stanie wytrzymać co najmniej szesnaście godzin lokalnego odtwarzania filmu wideo przy jasności ekranu ustawionej na 150 nitów. To jednak nie wszystko, ponieważ urządzenia muszą również wytrzymać dziewięć godzin intensywnego użytkowania.

Co oznacza intensywne użytkowanie. Intel ma na myśli pracę z ekranem o jasności 250 nitów ze stałym podłączeniem do sieci z otwartymi aplikacjami takimi, jak pakiet Office 365 oraz przeglądarka Google Chrome z wieloma kartami w tle. W rzeczywistości intensywne użytkowanie oznacza sposób, w jaki większość użytkowników wykorzystuje swoje komputery przenośne.

Intel na samym czasie pracy nie poprzestaje. Ważną dla konsumentów informacją jest fakt, że urządzenia mające certyfikację Project Athena muszą być ładowane za pomocą USB Typu C. W chwili obecnej większość urządzeń posiadających USB Typu C nie umożliwia ładowania urządzenia za jego pomocą. Dodatkowo zaledwie 30 minutowe ładowanie ma zapewnić co najmniej cztery godziny ciągłe pracy.

Całość zapowiada się bardzo imponująco, ale nie wiemy, jak Intel będzie weryfikował urządzenia starające się o przynależność do Project Athena.

Całość zapowiada się bardzo imponująco. W chwili obecnej nie wiemy jeszcze, w jaki sposób Intel prowadził będzie weryfikacje, ale mamy nadzieje, że będzie ona tak samo skrupulatna, jak w przypadku pierwszych ultrabooków.

Wydajność

Nie mniej ważnym aspektem komputera przenośnego jest jego wydajność i responsywność na wydawane przez użytkownika polecenia. Intel zapowiedział, że urządzenia należące do Project Athena muszą działać tak samo dobrze na zasilaniu bateryjnym, jak po podłączeniu do zasilacza. Podczas typowego scenariusz użytkowania, który jest analogiczny do tego przedstawionego powyżej komputer ma budzić się z uśpienia w czasie mniejszym, niż jedna sekunda.

Specyfikacja techniczna

Jak łatwo się domyśleć do osiągnięcia wyżej wymienionych wymagań konieczna jest perfekcyjnie dobrana specyfikacja techniczna. Z jednej strony producenci muszą wybrać bardzo energooszczędny procesor, który pozwoli pracować komputerowi kilkanaście godzina na jednym ładowaniu, a z drugiej strony jego wydajność musi zaspokoić potrzeby nawet bardziej wymagających użytkowników. Project Athena to inicjatywa Intel'a, w związku z czym jedynie komputery z procesorami tego producenta mogą uzyskać certyfikację.

Czym jest Project Athena?

Aby komputer posiadał certyfikację Project Athena producent musi wyposażyć go w Thunderbolt 3, Intel Wi-Fi 6 (Gig+), czytnik linii papilarnych lub rozpoznawanie twarzy, procesor Intel Core i5 lub Core i7, co najmniej 8 GB pamięci operacyjnej RAM, co najmniej 256 GB nośnik SSD NVMe, gigabitowe LTE (opcja), ekran dotykowy o przekątnej od 12 do 15 cali, podświetlenie klawiatury oraz obsługę precyzyjnych sterowników płytki dotykowej systemu Windows 10. Wszystkie te elementy są niezbędne do uzyskania stosownego certyfikatu potwierdzającego przynależność danego komputera do Project Athena.

Kiedy w sklepach pojawią się pierwsze komputery Project Athena?

Intel ogłosił już współpracę z wieloma światowymi przedsiębiorstwami produkującymi sprzęt komputerowy takimi, jak Lenovo, Acer, Dell, HP, Microsoft oraz Asus. Pierwsze komputery są już produkowane i lada moment pojawią się w sklepach. W chwili obecnej Lenovo zapowiedziało nową wersję modelu Yoga S940, która kompatybilna będzie z wymaganiami Project Athena. Urządzenie ma pojawić się w sklepach przed świętami Bożego Narodzenia.

Inne urządzenia kompatybilne z Project Athena to:

  • Acer Swift 5
  • Dell XPS 13 2w1
  • HP Dragonfly Elite
  • Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 generacji

Jak dowiedzieć się czy komputer spełnia wymagania Project Athena?

Firma Intel w tym przypadku postąpiła podobnie, jak podczas wprowadzania na rynek ultrabook'ów. Producent zaprojektował specjalny logotyp, który informował będzie, że urządzenie spełnia wszystkie wymagania Project Athena.

W przypadku chęci zakupu komputera z Project Athena należy szukać naklejki "Zaprojektowane dla wysokiej wydajności" (Engineered for mobile performane), która informuje o zgodności z nowym standardem Intel'a. Producent informuje, że inicjatywa będzie stale rozwijana w ciągu kilku najbliższych lat.

Czym jest Project Athena?

Poniżej przedstawiamy kilka pierwszych laptopów należących do Project Athena i pokazujemy ich cechy charakterystyczne.

HP Elite Dragonfly

HP Elite Dragonfly jest jednym z najbardziej wyczekiwanych laptopów 2019 roku. To 13 calowa konstrukcja klasy premium, która w łatwy sposób zamienia się w tablet. Cechą charakterystyczną Dragonfly'a jest świetny czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Producent deklaruje, że kilogramowy laptop wytrzyma nawet 24,5 godziny na baterii. Ta liczba robi wrażenie, chociaż, aby osiągnąć ponad dobę na jednym ładowaniu należy przełączyć komputer w tryb Performance Battery Boost. Podczas normalnego użytkowania komputer poprosi o podłączenie do ładowania po około 16,5 godziny, co również jest rewelacyjnym wynikiem.

Czym jest Project Athena?

HP Elite Dragonfly to konstrukcja typu 2 w 1. Po przekształceniu laptopa w tablet można wykorzystać opcjonalny ryski Active Pen G3, który umożliwia szkicowanie i wygodne spisywanie odręcznych notatek.

Oprócz niskiej wagi i długiej żywotności baterii Dragonfly wyróżnia się także zaskakująco dobrą wydajnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Najnowszy komputer od HP wykorzystuje procesory Intel Core vPro oraz posiada wbudowany moduł Wi-Fi 6. Na pokładzie nie zabrakło skanera odcisków palców. W opcji dostępny jest ekran SureView trzeciej generacji, który uniemożliwia innym osobom dostrzeżenie tego, co jest aktualnie wyświetlane na ekranie. HP Elite Dragonfly oferuje również wbudowaną osłonkę kamery internetowej.

Czym jest Project Athena?

Dragonfly to laptop biznesowy w związku z czym oferowany będzie w wielu konfiguracjach. Klienci mogą wybrać jedną z kilku matryc. Ekran SureView posiada rozdzielczość 1080p i jasność maksymalną 1000 nitów. Użytkownicy pragnący osiągnąć jak najlepsze czasy pracy na baterii powinni wybrać 400 nitowy panel 1080p. Najbardziej energochłonnym wyborem będzie wyświetlacz 4K o jasności 550 nitów.

Opcjonalnie DragonFly'a można wyposażyć w modem sieci 4G LTE, co docenią wszyscy użytkownicy korzystający z komputera w ruchu. Mimo niskiej wagi HP umieściło w Dragonfly'u dwa porty Thunderbolt 3, USB 3.1, gniazdo słuchawkowe Jack oraz pełnowymiarowe HDMI.

HP Spectre x360 (Project Athena)

Najnowszy model sztandarowego urządzenia 2 w 1 od HP dedykowanego dla klientów - Spectre x360 również posiada certyfikat Project Athena. Komputer oferuje więcej mocy i znacznie dłuższy czas pracy na baterii od poprzednika.

Czym jest Project Athena?

Źródło: techadvisor

HP Spectre x360 powinien zadebiutować jeszcze w tym roku. Urządzenie wygląda bardzo podobnie do poprzedniej generacji i wyróżnia się cienką konstrukcją z ostrymi zakończeniami oraz szlifowanym aluminium. Zawias 360 stopni umożliwia szybkie przekształcenie laptopa w duży tablet. W porównaniu do starszej generacji HP znacząco ograniczyło ramki okalające ekran, dzięki czemu cały laptop ma bardzo kompaktowe wymiary.

Producent zastosował bardzo ciekawe głośniki, które umieszczone zostały w taki sposób, aby wydawało się, że dźwięk płynie prosto z klawiatury.

Czym jest Project Athena?

Źródło: techadvisor

Gruntownie odświeżony Spectre x360 spełnia wymagania Project Athena. W środku umieszczono procesory Intel Core należące do rodziny Ice Lake, która jako jedyna produkowana jest w 10 nm procesie technologicznym. Użytkownicy mogą wybrać konfiguracje z 8 GB lub 16 GB pamięci operacyjnej RAM oraz dyskiem SSD o pojemności do 1 TB. Za wydajność graficzną odpowiada nowa karta graficzna Intel Iris Pro, która jest znacznie szybsza od poprzednika.

Spectre x360 posiada także wbudowane wsparcie dla AI. Żywotność baterii ma sięgać nawet do 22 godzin. Urządzenie posiada kartę sieciową z obsługą Wi-Fi 6, a w opcji dostępna jest także wersja z Gigabitowym LTE.

Dell XPS 13 7390 2 in 1

Od razu po prezentacji najnowszych procesorów dziesiątej generacji Dell odświeżył swoje flagowe laptopy z serii XPS. Modele 7390 oraz 7390 2 in 1 wyposażone zostały w procesory Comet Lake oraz Ice Lake.

Czym jest Project Athena?

Model wyposażony w 360 stopniowy zawias spełnia wymagania Project Athena.

XPS 13 7390 2 in 1 to wydajny i stylowy laptop z segmentu premium. Producent kieruje to urządzenie również dla odbiorców biznesowych, dzięki czemu na pokładzie znalazło się sporo zabezpieczeń.

Komputer wykonany jest z jednego bloku aluminium, który zapewnia podwyższoną wytrzymałość konstrukcji. Ekran dotykowy zabezpieczony został za pomocą szkła Corning Gorilla Glass 5. Matryca ma rozdzielczość 1080p oraz nietypową przekątną 13,4 cala. Panel ten zaspokoi nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jasność maksymalna to 500 nitów, a współczynnik kontrastu wynosi 1500:1. Ekran jest kompatybilny z HDR i technologią Dolby Vision.

Czym jest Project Athena?

Dell skupił się także na zapewnieniu jak najlepszej wydajności urządzenia. Znacząco zmodyfikowano układ chłodzenia, który składa się teraz z dwóch odrębnych wentylatorów z osobnymi komorami parowymi i ukrytymi otworami odprowadzającymi ciepło.

Za wydajność odpowiada procesor Intel Core i7-1065G7 wspierany przez 16 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4x o taktowaniu 3733 MHz. Dell zastosował również dwa złącza Thunderbolt 3 oraz czytnik kart pamięci microSD.

Lenovo Yoga C940, Yoga S940, Yoga S740

Lenovo Yoga C940, Yoga S940, Yoga S740 to trzy nowe modele zaprezentowane podczas Lenovo Tech Life '19. Komputery te posiadają 14 calowe matryce oraz spełniają wymagania Project Athena. Producent projektując laptopy Yoga skupił się na zapewnieniu jak najlepszych czasów pracy na pojedynczym ładowaniu.

Czym jest Project Athena?

Ogniwa akumulatorów mają być większe o 20 procent w stosunku do poprzedników. Dodatkowo zastosowano panele 4K, które dostępne będą jako opcja.

Nowe laptopy posiadają znacznie mniejsze ramki okalające ekran i charakteryzują się obniżoną w stosunku do poprzedników masą własną. Co ważne Lenovo mocno stawia na nowoczesne technologie. Nowe modele Yoga kompatybilne będą z Asystentem Google oraz Amazon Alexa, które zostaną wbudowane w komputery.

Czym jest Project Athena?

Lenovo wprowadza trzy tryby pracy, które wykorzystują AI w celu optymalizacji zużycia baterii. Uruchamianie odbywać się za pomocą prostej kombinacji klawiszy. Do wykorzystania tryby Stealth Mode, Intelligent Cooling oraz Max Performance. Tryb Stealth oraz Intelligent Cooling wykorzystują AI aby zwiększyć efektywność działania i zmniejszyć zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe.

Najnowsze urządzenia z serii Yoga pojawią się w sprzedaży do końca roku w cenach od 899 Euro.