Czym jest index.html?

W budowie strony internetowej plik o nazwie "index.html" pełni fundamentalną rolę - jest wejściem, które pozwala na eksplorację zawartości danej witryny.

Praktycznie rzecz ujmując, index.html to strona startowa każdego serwisu, która wyświetla się zaraz po wejściu na niego. Plik ten znajduje się na serwerze i stanowi jej "łącznik" z użytkownikiem. Niektóre strony jako plik główny mają index.htm. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że na serwerze strony znajdzie się "index" z rozszerzeniem "hmtl" i "htm" jednocześnie, zawsze "html" będzie mieć pierwszeństwo. Jeżeli natomiast zabraknie pliku index.html, wówczas użytkownik zobaczy informację o braku możliwości dostępu do strony.

Czym jest index.html?

Na niektórych serwerach Windows rolę wspomnianych plików pełni inny - default.htm. Końcówki .htm i .html, a także .xhmtl wskazują, że do stworzenia strony został użyty język HTML lub XHMTL. Niektóre z serwisów używają języka PHP i w nich stronę główną stanowi index.php - zawiera mieszankę języka PHP oraz HTML. Z plików index.php korzysta np. popularna Joomla.