Czym nas zaskoczy tegoroczne Mobile World Congress - Technokracja odc. 10

Styczeń już za nami, na dworze zimno, a na ulicach leży śnieg, ale przynajmniej słońce świeci. Lecz nawet wielkie mrozy znad Rosji nie powstrzymały nad przed wejściem do studia i nagrania nowego odcinka Technokracji, w którym mówimy miedzy innymi o blokowaniu przez Google polskich porównywarek cen oraz o zbliżającym się Mobile World Congress 2012 w Barcelonie (w której jest na pewno cieplej niż u nas).

Google to, co nie ulega wątpliwości, duża firma, która jeszcze zaledwie kilka lat temu była kojarzona tylko z jednym produktem - wyszukiwarką internetową. Szybko zaczęły się pojawiać kolejne tj. YouTube czy Gmail, które szybko zawładnęły sercami użytkowników na całym świecie. Google Chrome, Documents, Reader czy Picasa, to tylko niektóre z tych które pojawiły się później. I co najważniejsze, wciąż są udoskonalane. Do Polski prawdopodobnie niebawem wejdzie kolejny produkt od Google, a mianowicie Google Product Search.

A co ze wspaniałą i słoneczną Barceloną? Już niedługo, bo miedzy 27 lutego, a 1 marca odbędzie się tam coroczna impreza MWC, czyli Mobile World Congerss, na której firmy z całego świata zaprezentują swoje nowe produkty mobilne, miedzy innymi tablety czy smartfony. Jest to poniekąd dopełnienie zakończonych niedawno tragów CES w Las Vegas, z tym że tam mogliśmy zobaczyć produkty nie tylko ze świata mobilnego, ale całej elektroniki użytkowej.

W pierwszej części odcinka rozmawiamy o tym jak Google zablokował ostatnio nasze polskie porównywarki cenowe jak Nokaut, Skapiec czy Ceneo - po wpisaniu nazwy dane produktu w Google, pierwsze kilka pozycji to nie będą już wspomniane porównywarki. Czy to dobre posunięcie? Google tłumaczy to niestosowaniem się przez te firmy do ich wytycznych dla webmasterów. Ale czy na pewno taki jest tego powód? Czy może jednak Google buduje sobie fundament pod wprowadzenie na polski rynek Google Product Search i zostania monopolistą porównywarek cenowych?

W części drugiej zastanowimy się co zobaczymy, a czego nie na tegorocznym MWC w Barcelonie. Na CES w Las Vegas zobaczyliśmy wiele i ciekawe jest to, co producenci sprzętu jeszcze trzymają w rękawie i czym mogą nas zaskoczyć. Największą niewiadomą są chyba produkty Samsunga i HTC, gdyż to na ich temat pojawia się co raz więcej plotek. Już niedługo przekonamy się czy okażą się one prawdą, a może czy zobaczymy coś, co zatrzęsie rynkiem mobilnym w ciągu najbliższego roku. Do Mobile World Congress już niecały miesiąc, a w oczekiwaniu na to wydarzenie zapraszamy do oglądania i komentowania.