Czysty rejestr - szybszy Windows

Chciałbyś aby Twój Windows uruchamiał się szybciej i działał stabilniej, ale nie masz czasu lub ochoty na ponowną instalację? Przedstawiamy kilkanaście różnorodnych programów do optymalizacji, zarządzania i naprawy rejestru. Kilka z nich jest darmowych, dzięki czemu nie wydasz ani złotówki na naprawę i optymalizację systemu.

Czysty rejestr - szybszy Windows
Programy do poprawy rejestru niekoniecznie muszą kosztować kilkadziesiąt dolarów. Prawdą jednak jest, że za dobry produkt trzeba zapłacić. Przedstawiamy 11 narzędzi, z których każdy wybierze najbardziej odpowiednie.

Jeżeli chcesz dodatkowo sprawdzić, jakie programy uruchamiają się wraz z systemem operacyjnym, zachęcamy do przeczytania materiału Kontrola startu Windows Niektóre aplikacje włączają się bez wiedzy użytkownika. Zajmują one pamięć operacyjną, absorbują procesor, a szczególnie złośliwe (trojany, wirusy, programy szpiegujące) mogą wyrządzać wiele szkód. Dzięki opisywanym narzędziom dowiesz się, co tak naprawdę uruchamia się wraz z "okienkami" oraz znacznie przyspieszysz działanie swojego peceta. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem Spyware: wykryj, usuń... zapomnij!, w którym testujemy narzędzia do usuwania szkodliwych dodatków szpiegowskich i reklamowych. Natomiast w dziale Porada dnia znajdziesz wiele sposobów poprawienie systemu Windows, właśnie dzięki edycji rejestru.

Zobacz również:

  • Najlepsze etui dla Samsung Galaxy S22/S22+/S22 Ultra w ofertach Black Friday
  • Aplikacje i gry na iOS za darmo! Sprawdź najlepsze promocje i przeceny [09.08.2022]

RegSupreme

Czysty rejestr - szybszy Windows
Narzędzie do czyszczenia rejestru systemowego. Jego głównymi cechami są szybkość działania oraz zapewnienie bezpieczeństwa dzięki tworzeniu kopii zapasowej.

Niewielka aplikacja, która jest samodzielnym narzędziem optymalizującym rejestr systemowy na pewno nie przypadnie do gustu zwolennikom "bogactwa graficznego" programów. Interfejs jest raczej surowy, bez zbędnych dodatków. Dzięki niewielkim rozmiarom można wysłać plik za pomocą poczty elektronicznej lub zapisać na dyskietce.

TweakNow RegCleaner

Darmowy dla użytkowników prywatnych program służący do skanowania i oczyszczania rejestru z nieaktualnych i niewłaściwych wpisów. Dzięki niemu system może ładować się szybciej, a uruchamiane aplikacje działają stabilniej. Aplikacja poszukuje nieprawidłowych wpisów m.in. w sekcji ścieżek aplikacji, pomocy, fontach, komponentach współdzielonych oraz tam, gdzie zapisane są elementy grupy autostart i listy odinstalowanych programów. Wersja darmowa uniemożliwia skanowanie sekcji aplikacji.

Reg Organizer

Czysty rejestr - szybszy Windows
Zestaw narzędzi niezbędnych do efektywnej konserwacji i zarządzania rejestrem systemowym oraz plikami konfiguracyjnymi systemu. Dzięki niemu użytkownik ma możliwość przeglądania i edycji rejestru oraz manualnego i automatycznego oczyszczania go ze zbędnych wpisów. Aplikacja pozwala również przeglądać nowe zmiany, zanim zostaną umieszczone w rejestrze na stałe (podgląd plików z rozszerzeniem REG) oraz modyfikować zapisy plików konfiguracyjnych INI.

Registry Medic

Czysty rejestr - szybszy Windows
Program służący do konserwacji rejestru systemowego. Aplikacja wykorzystuje specjalnie skonstruowany silnik, który szybko i precyzyjnie wyszukuje błędne wpisy. Registry Medic pozwala poprawić nieprawidłowe wpisy odnoszące się do plików i folderów, które zostały przeniesione, umożliwia usunięcie pozostałości po programach oraz identyfikuje złe wpisy do menu Start. Aplikacja pozwala również wykryć konie trojańskie, które zmodyfikowały rejestr. Wersja testowa pozwala usunąć do 5 błędnych wpisów z każdej kategorii.