Czyszczenie zakurzonego PC i zapchanych portów

Brud w komputerze potrafi się skumulować do niewyobrażalnych rozmiarów, porty zaś często potrafią się zatkać od narastającego kurzu. Oto jak wyczyścić Twój komputer.


Twój komputer PC może z czasem nazbierać brudu tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oto jak zdmuchnąć kurz z komputera i odetkać zabrudzone gniazda.

Czyszczenie zakurzonego komputera

Jeżeli pozwolisz na to, aby Twój komputer z czasem zbierał kurz, gromadzący się brud może zapchać wentylatory, utrzymujące wewnętrzne części w odpowiedniej temperaturze. Jeżeli zaś przepływ powietrza zostanie zatrzymany, owe wewnętrzne elementy mogą się przegrzać.

Czyszczenie zakurzonego PC - Ładunek elektroststyczny należy rozładować.

Czyszczenie zakurzonego PC - Ładunek elektroststyczny należy rozładować.

Po pierwsze wyłącz wszystko i odłącz wszystkie kable poza kablem zasilającym. Dotknij metalowej części obudowy (jak na przykład zaślepkę od gniazda PCI) i odłącz kabel zasilający; może się to wydawać dziwną procedurą, ale właśnie postępując w ten sposób rozładujesz potencjalne napięcie "zewnętrznie", zamiast uszkodzić części wewnątrz komputera. Pamiętaj, aby mieć założone buty i pracować w pomieszczeniu nie pokrytym dywanem.

Generalnie pracując z urządzeniami podłączonymi do prądu należy zachować ostrożność. Sugeruję zatem nie bagatelizować zagadnienia.

Otwórz obudowę komputera. Wiele obudów posiada możliwość otwarcia tylko jednej ze ścianek, co w znacznym stopniu ułatwia serwisowanie wnętrza. Część trzyma się na kilku śrubkach, część posiada specjalne zaczepy, tak czy inaczej nie jest to specjalnie skomplikowane.

Czyszczenie zakurzonego PC - O wnętrze naszego komputera należy dbać.

Czyszczenie zakurzonego PC - O wnętrze naszego komputera należy dbać.

Usuń wszelkie luźne zanieczyszczenia w postaci pakułów włosów (szczególnie często spotykanych w komputerach właścicieli psów), brudu, czy w zasadzie czegokolwiek luźnego, co na pierwszy rzut oka wygląda jakby nie powinno się tam znajdować (udało mi się kiedyś znaleźć rurkę do napoju i fragment starej kanapki u znajomego posiadającego trójkę uroczych, małych dzieci). Następnie użyj sprężonego powietrza w sprayu, które dostępne są w sklepach komputerowych, jak również w wielu miejscach online, aby wydmuchać wszelkie zanieczyszczenia z wnętrza obudowy. Puszkę ze sprężonym powietrzem trzymaj pionowo i naciskaj "spust" krótkimi seriami. Wykorzystaj plastikową słomkę, która powinna znajdować się komplecie, aby wypływ powietrza był jak najbardziej skoncentrowany i znajdował się jak najbliżej Twojego celu.

Wydmuchaj całość brudu z obudowy, jeżeli to tylko możliwe, skoncentruj się jednak nad wydmuchaniem kurzu z okolic wentylatorów i otworów wietrzących wnętrze komputera. Warto również przedmuchać kratki do przepływu powietrza i wentylator w zasilaczu tak długo, aż z czyszczonych miejsc nie będzie wylatywał kurz.

Czyszczenie zakurzonego PC - Zanieczyszczone gniazda.

Czyszczenie zakurzonego PC - Zanieczyszczone gniazda.

Skoro już znajdujemy się wewnątrz obudowy warto byłoby rzucić okiem na kable. Należy sprawdzić, czy żaden z nich nie zbliża się niebezpiecznie do wentylatorów. Jeżeli tak, to dobrze jest skorzystać ze specjalnych taśm pozwalających na związanie wszystkich "walających" się po obudowie kabli. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nic nie zakłóci pracy wiatraków chłodzących podzespoły naszej maszyny. Zostaje nam teraz zamknąć obudowę i podłączyć wszystko tak, jak było.

Aby spowolnić kumulację kurzu w komputerze, nie trzymajmy go na podłodze. Jakby nie było to stamtąd właśnie do naszej maszyny wędruje najwięcej zabrudzeń. Czyszczenie należy powtarzać raz na jakiś czas, szczególnie, gdy mamy w domu zwierzaki.

Czyszczenie zapchanego portu

Po jakimś czasie od zakupu komputera może się zdarzyć, że jego porty zapchają się kurzem i ogólnie różnego rodzaju odpadkami. Jeżeli masz problemy z podłączeniem urządzenia USB do swojego komputera, to oczyszczenie portu może być niezłym początkiem, aby wszystko działało jak należy.

Po pierwsze, zupełnie jak w przypadku czyszczenia wnętrza obudowy, wyłącz komputer. Jeżeli widzisz, że gniazda są zapchane - powiedzmy fragmentami kanapek, masłem, czy

Czyszczenie zakurzonego PC - Najpierw wszytko wydmuchaj.

Czyszczenie zakurzonego PC - Najpierw wszytko wydmuchaj.

jakąkolwiek inną przyjazną dzieciom substancją - delikatnie wyciągnij te substancje za pomocą wykałaczek. Pamiętaj jednak, że konstrukcja portów Ethernet, serial i niektórych innych opiera się na delikatnych pinach, zatem trzeba uważać w trakcie wyciągania zabrudzeń.

W przypadku mniej "lepkich sytuacji" wystarczy skorzystać z puszki skompresowanego powietrza (które w rzeczywistości jest mieszaniną różnego rodzaju gazów - dla dokładności), aby wydmuchać zabrudzenia z gniazd. Skieruj wylot w zabrudzone miejsce i krótkimi seriami usuń wszystkie zabrudzenia.

Czyszczenie zakurzonego PC - Następnie wyczyść wszystko dokładnie alkoholem, bądź substancją do czyszczenia elektroniki.

Czyszczenie zakurzonego PC - Następnie wyczyść wszystko dokładnie alkoholem, bądź substancją do czyszczenia elektroniki.

Proces czyszczenia warto zakończyć bawełnianymi patyczkami zamoczonymi w alkoholu, bądź płynie czyszczącym do części elektronicznych. Zostaw sprzęt na parę godzin, by spokojnie wysechł.