Czytniki Blu-ray stanieją o 50%?

Czytniki płyt Blu-ray stanieją do 2008 r. co najmniej o połowę - tak przynajmniej wynika z prognozy Shuji Minami, menedżera z firmy Sony NEC Optiarc, zajmującej się produkcją takich urządzeń.

Minami tłumaczy, że w 2007 r. na rynek trafiać będzie coraz więcej napędów i odtwarzaczy płyt Blu-ray różnych producentów, których podstawowym narzędziem w walce o klienta będzie właśnie obniżanie cen. Popyt na takie urządzenia będzie dodatkowo stymulowany faktem, iż coraz więcej osób na całym świecie nabywa monitory potrafiące wyświetlić obraz w rozdzielczości HD - analitycy prognozują, że znaczna część tych klientów zechce z czasem zaopatrzyć się również w napęd Blu-ray.

Zdaniem przedstawiciela Sony NEC Optiarc, do popularyzowania technologii Blu-ray (a tym samym - do obniżania cen) przyczyni się również... olimpiada w Pekinie w 2008 r. Stanie się tak, ponieważ wielu klientów kupuje telewizory HD właśnie z myślą o oglądaniu imprez sportowych - a to właśnie posiadacze takich odbiorników są potencjalnymi nabywcami odtwarzaczy Blu-ray.

Warto przy okazji przypomnieć, iż koncern Sharp dołączył kilka dni temu do grona firm produkujących niebieskie lasery wykorzystywane w czytnikach Blu-ray. Do tej pory takie urządzenia wytwarzały jedynie dwa przedsiębiorstwa - Nichia Corp. oraz Sony (przy czym cała produkcja tej drugiej firmy wykorzystywana była na potrzeby konsol PS3) - rozpoczęcie produkcji laserów przez Sharpa również może zaowocować obniżeniem cen czytników BD.

Więcej informacji: Digitimes.com.