Czytniki linii papilarnych nie są bezpieczne! Sprawdź, czy Twoje urządzenie jest zagrożone

Aż 80 procent smartfonów z czytnikiem linii papilarnych może zostać odblokowana przy użyciu fałszywego odcisku.

Rozpoznawanie odcisków palców to obecnie najpopularniejsza metoda uwierzytelniania biometrycznego w smartfonach. Niestety najnowsze badania pokazują, że nie jest tak bezpieczna, jak myśleliśmy.

Czytniki linii papilarnych nie są bezpieczne! Sprawdź, czy Twoje urządzenie jest zagrożone

Źródło: pcworld.com

Według raportu z badań przeprowadzonych przez Talos Security Group, w ciągu kilku miesięcy wydali oni 2000 dolarów na testy czytników linii papilarnych stosowanych przez Apple, Microsoft, Samsunga oraz innych znanych producentów sprzętu elektronicznego. Wyniki pokazują, że fałszywe odciski palców mogą oszukać czytniki linii papilarnych stosowane w aż 80 procentach smartfonów dostępnych na rynku.

Stosunek ten opiera się na 20 próbach wykonanych przez badaczy, którzy stworzyli fałszywe urządzenia do pobierania odcisków palców. Badacze podkreślają, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo odblokowania któregokolwiek z testowanych urządzeń, zanim poprosi ono o wpisanie kodu pin w związku ze zbyt dużą ilością prób odblokowania za pomocą czytnika linii papilarnych.

Ponadto badanie wykazało również jakie urządzenia są najbardziej podatne na odblokowanie za pomocą fałszywych odcisków palców. Dziwić może fakt, że są to powszechnie znane oraz drogie urządzenia. Do grupy podwyższonego ryzyka należy między innymi iPhone 8, MacBook Pro z 2018 roku czy Samsung Galaxy S10. Urządzenia te w 90% procentach przypadków zostały odblokowane za pomocą spreparowanych odcisków palców. Czytniki linii papilarnych stosowane przez Apple oraz Samsunga nie były w stanie rozróżnić rzeczywistego odcisku palca od spreparowanej kopii.

Co ciekawe tańszy od Galaxy S10 model Galaxy A70 posiada bardzo bezpieczny czytnik linii papilarnych. Badacze informują, że urządzenie to nie pozwoliło na odblokowanie za pomocą spreparowanego odcisku palca. Jednocześnie podkreślono również, że Samsung Galaxy A70 posiada bardzo wolny i niewygodny w użyciu czytnik linii papilarnych umieszczony w ekranie.

Naukowcy podsumowując eksperyment przekazali, że w chwili obecnej żadna technologia uwierzytelniania za pomocą czytnika linii papilarnych nie może być w 100% bezpieczna.

Sprawdź, ile kosztuje Samsung Galaxy A70.

Źródło: gizchina.com