Czyżby koniec wsparcia dla obecnych dodatków Firefoksa?

Wpis na blogu Mike Connora, jednego z twórców Firefoksa sugeruje, że Mozilla stawia na Jetpack, nowy, prostszy sposób tworzenia dodatków do Firefoksa.

Datowany na 9 stycznia wpis na blogu Mike’a Connora rozpoczyna się od narzekania na istniejący system dodatków do Firefoksa. Sprawia on programistom duże problemy związane z dostosowywaniem tematów do różnych platform czy wiąże się z koniecznością aktualizacji rozszerzeń w przypadku wprowadzania zmian do samej przeglądarki (może to być na przykład dodanie nowego przycisku).

Dlatego Connor sugeruje przesiadkę na Jetpacka, prostszy system tworzenia dodatków. Skorzystanie z Jetpacka sprawia, że nie wymagają one poprawek za każdym razem, gdy przebudowywany jest sam Firefox.

Problem widać chociażby przy pojawieniu się beta wersji aplikacji w wersji 3.6. Choć wersja 3.6 znajduje się już w stadium Release Candidate 1, to spośród dziesiątek tysięcy dodatków współpracuje z nią zaledwie 75 % z nich. Same dodatki cieszą się dużą popularnością. Ponad rok temu Mozilla pochwaliła się miliardowym pobraniem dodatku ze strony addons.mozilla.org , obecnie liczba to wynosi już 1,5 miliarda.

Jednak rezygnacja z dotychczasowego modelu w praktyce wiąże się ze znacznymi ograniczeniami w tworzeniu rozszerzeń przez użytkowników.

"To nie jest prosta decyzja, ale wierzymy, że jest właściwa - napisał na blogu Mike Connnor. - "Dlatego będziemy nadal pracować nad ulepszaniem możliwości Personas i Jetpacka."

Co to jest Jetpack

Jetpack to opensource’owa inicjatywa Mozilli, dzięki której można szybko i prosto tworzyć dodatki do Firefoksa. Wystarczyć znajomość HTML, CSS i Javascriptu. Rozszerzenia napisane za pomocą Jetpacka mogą być dodawane do Firefoksa bez konieczności ponownego uruchamiania przeglądarki.

Natomiast Personas to nowy mechanizm umożliwiający zmianę wyglądu przeglądarki za pomocą jednego kliknięcia myszą. Dostępne motywy umieszczono na stronie Personas Gallery.

Udostępniony wczoraj Firefox 3.6 Release Candidate 1 obsługuje m.in. nowe CSS, DOM i HTML 5 a także pełnoekranowe natywne wideo. Poprawiono w nim szybkość działania silnika JavaScriptu, jak też dołączono funkcję orientacji w przestrzeni, działającą na urządzeniach wyposażonych w akcelerometry. Nie zabrakło też zapowiadanego mechanizmu sprawdzającego aktualność wtyczek zainstalowanych w przeglądarce. Zawierające błędy wtyczki niejednokrotnie były wykorzystywane przez cyberprzestępców do przeprowadzania ataków.

Więcej o dodatkach Firefoksa można przeczytać na blogu Mike Connnora oraz stronie Mozilla Labs.