Czyżby koniec z piractwem w Chomikuj.pl?

Najpóźniej w sierpniu serwis Chomikuj.pl wdroży tzw. platformę ochrony wydawców i dystrybucji plików. Rozwiązanie to zapewni wydawcom, dystrybutorom i autorom treści cyfrowych możliwość zgłaszania przypadków naruszeń prawa autorskiego.

Platforma ochrony wydawców i dystrybucji plików będzie wyposażona w mechanizmy wyszukiwania, w tym m.in. system identyfikacji podobnych plików w oparciu o ich sumy kontrolne. Posiadacze praw autorskich do utworów w nieuprawniony sposób dystrybuowanych przez użytkowników Chomikuj.pl będą mogli zgłaszać administratorom pliki do zablokowania.

Antypirackie działania prewencyjne to nie wszystko. Platforma będzie oferować wydawcom możliwość bezpośredniej sprzedaży dzieł internautom.

Zobacz również:

  • iPhone 13 - wideo 4K ProRes nie dla bazowej konfiguracji!

Działanie systemu opisuje Piotr Hałasiewicz, przedstawiciel Chomikuj.pl: "Wydawca za pośrednictwem platformy będzie mógł umieszczać na swoim indywidualnym koncie pliki, które chciałby sprzedawać w Internecie. Pliki te będą mogły swobodnie krążyć pomiędzy kontami użytkowników Chomikuj.pl, którzy wzajemnie będą polecać sobie najciekawsze z nich. Pobranie lub obejrzenie zawartości pliku będzie możliwe dopiero po uiszczeniu opłaty w Chomikowych Punktach" [wirtualna waluta serwisu, będąca już w obiegu - redakcja].

Dystrybucją utworów będą zajmować się sami użytkownicy portalu, polecając sobie nawzajem pliki.

Każde pobranie utworu to zysk finansowy dla jego wydawcy. Internauta, od którego zostanie pobrany dany plik bądź zostanie dokonany zakup, może natomiast liczyć na prowizję - otrzyma dodatkowe Chomikowe Punkty, które będzie mógł przeznaczyć na zakup utworów. Ma to być najlepsza zachęta, by zamiast zajmować się nieautoryzowaną dystrybucją plików, wraz z wydawcami promować ich najciekawsze, legalnie sprzedawane pliki - ocenia Hałasiewicz.

Społeczność użytkowników serwisu Chomikuj.pl liczy sześć milionów osób.

Firma Team Solutions, operator serwisu Chomikuj.pl podkreśla, że testy platformy trwają już od kilku miesięcy. Trudno jednak nie łączyć planowanego rychłego wdrożenia systemu z antypiracką kampanią firmy Hapro Media, skierowaną wobec użytkowników portalu. Spółka wysyła do wybranych osób maile z wezwaniem do zapłaty odszkodowania za pliki muzyczne umieszczone w Chomiku bez zgody właścicieli praw autorskich.

Piotr Hałasiewicz zapewnia jednak, że wdrożenie platformy nie ma żadnego związku z działaniami firmy Hapro Media. "Platforma to projekt wpisujący się w przygotowaną wiele miesięcy temu długoterminową strategię rozwoju Chomikuj.pl. Prace programistyczne nad platformą trwają od mniej więcej sześciu miesięcy, pierwsze testy wewnętrzne rozpoczęły się w połowie czerwca 2010 r." - informuje przedstawiciel serwisu.

Internauci zostali poinformowani oficjalnie o starcie platformy dopiero 22 lipca. Team Solutions liczy na to, że reakcja użytkowników na nowe rozwiązanie będzie pozytywna - zresztą, propozycje uruchomienia tego rodzaju platformy miały nawet pojawiać się często w sugestiach użytkowników.

Pozostaje jeszcze pytanie, jacy wydawcy wyrazili już zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu Chomika. "Niestety na tym etapie, rozmowy są objęte tajemnicą handlową, nie mogę jeszcze ujawnić nazw konkretnych firm" - powiedział nam Piotr Hałasiewicz, zapewniając jednak, że zainteresowanie firm przeszło oczekiwania Team Solutions.

Aktualizacja: 23 lipca 2010 13:54

Tekst został poszerzony o dodatkowe wypowiedzi Piotra Hałasiewicza z serwisu Chomikuj.pl.