D32PRO, (nie?)pierwszy 32-bitowy polski procesor. Konkurencja dla ARM

Doczekaliśmy się premiery pierwszego polskiego 32-bitowego procesora D32PRO. Stanowić on ma alternatywę dla układów z rodziny ARM Cortex M0/M0+/M1/M3.

Firma Digital Core Design z Bytomia zaprezentowała stworzony przez nią od podstaw 32-bitowy procesor noszący oznaczenie D32PRO. Układ posiada zintegrowany koprocesor zmiennoprzecinkowy (Floating Point Coprocessor), bogaty zestaw peryferiów i wbudowany debugger sprzętowy DoCDTM (DCD’s on Chip Debugger) gwarantujący pełną kontrolę z poziomu Eclipse.

D32PRO ma znaleźć bardzo szerokie zastosowanie: Internet of Things, wearables, motoryzacja, telekomunikacja, elektronika medyczna, budownictwo. Stanowić ma przede wszystkim alternatywę dla znanych układów z rodziny ARM Cortex M0/M0+/M1/M3.

Zobacz również:

  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1X i M2 [10.09.2021]
  • AMD Ryzen 5 5600G - gdzie kupić procesor? Kompletna lista sklepów [aktualizacja 16.09.2021]
D32PRO, (nie?)pierwszy 32-bitowy polski procesor. Konkurencja dla ARM

D32PRO - benchmark

"...architektura zgodna z RISC pozwala na pełną skalowalność najnowszego procesora DCD. W zależności od potrzeb danego projektu, nasz układ może osiągać taką wydajność, jak odpowiednie układy ARM Cortex od M0 do M3" – podkreśla Tomasz Krzyżak, współzałożyciel, wiceprezes zarządu DCD.

D32PRO oferowany jest w formie kodu źródłowego (czyli projektu do seryjnej produkcji). Ponadto w odróżnieniu od ARM firma DCD zdecydowała się na model royalty free, co oznacza, że klient płaci tylko jednorazową opłatę licencyjną, a nie od każdego wyprodukowanego egzemplarza procesora.

Aktualizacja: 22 września 2015 12:32

Otrzymaliśmy odpowiedź ze strony Digital Core Design. Jej autorem jest dr. Tomasz Ćwienk.

Dzień dobry!

Panie Marcinie, w imieniu swoim oraz firmy chciałbym serdecznie podziękować za opublikowaną informację oraz przesłane przez Pana Profesora spostrzeżenia.

Jestem pełen uznania, w związku z zaprojektowaniem mikroprocesorów Agat, Adelit czy Azuryt. Niemniej jednak, do chwili obecnej nie sposób znaleźć na ich temat jakiejkolwiek informacji w ogólnodostępnych źródłach (stan na 21.09.2015). Informację o D32PRO, jako pierwszym polskim procesorze 32-bitowym podaliśmy wedle naszej najlepszej wiedzy, w oparciu o dostępne materiały informacyjne, bazując ponadto na doświadczeniach inżynierów DCD w projektowaniu mikrokontrolerów 32-bitowych, które to sięgają końca XX wieku.

Co więcej, informując o stworzeniu D32PRO chcieliśmy potwierdzić opracowanie pierwszego polskiego komercyjnego procesora 32-bitowego. Jest to projekt kompletny, zawierający peryferia, kompilator oraz wszelkie narzędzia niezbędne do efektywnej pracy z mikrokontrolerem. D32PRO jest dostępny nie tylko jako układ syntezowalny, ale również – czy też raczej, przede wszystkim – jako gotowy układ scalony (tzw. silicon proven).

D32PRO, jak podano w informacji prasowej oraz w podczas konferencji prasowej – jest efektem kilkunastoletniego doświadczenia firmy Digital Core Design. Dlatego też mogę z pełną odpowiedzialnością potwierdzić, że inżynierowie naszej firmy zaprojektowali pierwsze dwa procesory 32-bitowe już w 1998 roku, a więc przeszło dekadę wcześniej niż wspomniane przez Pana Profesora mikrokontrolery. Podobnie jak one, informacje na temat naszych 32-bitowych procesorów zaprojektowanych pod koniec XX wieku nie były rozpowszechnione w mediach. Niemniej jednak posiadamy stosowne dokumenty potwierdzające fakt ich zaprojektowania i opublikowania efektów tej pracy.

Podobnie rzecz się ma z DQ80251, procesorem, który został zaprojektowany na przełomie 2010 i 2011 roku. Jest on z jednej strony najszybszym na świecie układem z rodziny 8051, a z drugiej jest też w pełni funkcjonalnym mikrokontrolerem 32-bitowym. Informacje na ten temat zostały opublikowane kilka lat temu zarówno w prasie branżowej, jak i popularnej.

Reasumując, chciałbym podtrzymać zdanie, że D32PRO jest pierwszym polskim procesorem 32-bitowym, gotowym do w pełni komercyjnych zastosowań. Jest on sumą doświadczeń wyznaczanych przez kolejne projekty tworzone od 1998 i 1999 roku. Wśród nich były zarówno mikrokontrolery 32-bitowe, jak też ponad 70 innych architektur oferowanych użytkownikom na całym świecie przez firmę Digital Core Design.

Nie zmienia to faktu, że jesteśmy pełni uznania dla prac prowadzonych przez zespół Pana Profesora. Wierzymy, że kolejne projekty tworzone przez polskich inżynierów przyczyniają się do rozwoju nowoczesnej i innowacyjnej branży elektronicznej w naszym kraju.

Składam wyrazy szacunku

dr Tomasz Ćwienk

Aktualizacja: 17 września 2015 19:40

Firma Digital Core Design w udostępnionych materiałach posługiwała się określeniem "pierwszy polski 32-bitowy procesor".

Otrzymaliśmy e-maila od Pana Witolda Pleskacza, prof. nzw. dr hab. z Politechniki Warszawskiej (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki, Zakład Metod Projektowania w Mikroelektronice), w którym zwraca uwagę, że procesor firmy DCD wcale nie jest pierwszym 32-bitowym polskim procesorem.

Poniżej prezentujemy oświadczenie przesłane przez Pana profesora:

Szanowni Państwo!

Z wielkim zainteresowaniem i uznaniem przeczytałem Państwa informację o osiągnięciu grupy projektantów z polskiej firmy Digital Core Design – DCD. W podanej informacji dokonania firmy DCD przedstawiane są jako „Pierwszy polski procesor 32-bitowy”. Doceniam dokonania firmy DCD i cieszę się z nich. Chciałbym jednak poinformować Państwa, że według mojej najlepszej wiedzy ich projekt nie jest pierwszym oryginalnym mikroprocesorem 32-bitowym skonstruowanym w Polsce. W Politechnice Warszawskiej powstała i jest nadal rozwijana cała rodzina mikroprocesorów 32-bitowych, którym nadaliśmy nazwy AGAT, ADELIT i AZURYT. Czterordzeniowy mikroprocesor AGAT, najstarsza konstrukcja sprzed czterech lat (2011-2012), istnieje w postaci kodu syntezowalnego (gotowego do wdrożenia do produkcji), podobnie jak procesory firmy DCD. Kolejne nasze dwa mikroprocesory istnieją nie tylko w postaci syntezowalnego kodu, ale zostały wyprodukowane w serii prototypowej w technologii CMOS 130 nm, a więc są przetestowanymi praktycznie, gotowymi do produkcji i zastosowań układami scalonymi. Procesor ADELIT został wyprodukowany we wrześniu 2014 roku, a nasz najnowszy procesor AZURYT, który jest procesorem dwurdzeniowym, istnieje jako gotowy układ scalony od czerwca bieżącego roku. Załączam mikrofotografie struktur krzemowych oraz obudowanych układów na płytach testowych. Architektura i projekty struktur fizycznych tych procesorów są całkowicie oryginalne, projekty są przedmiotem zastrzeżenia w Urzędzie Patentowym RP. Procesory te istnieją także w postaci syntezowalnego kodu, który (podobnie jak konstrukcja firmy DCD) może być adaptowany do konkretnych potrzeb praktycznych.

Opracowane przez nasz zespół mikroprocesory są przeznaczone do konkretnych, praktycznych zastosowań, do których zaprojektowaliśmy także szereg innych oryginalnych układów scalonych. Zastosowania te to m.in. polski dwusystemowy odbiornik sygnałów nawigacji satelitarnej GALILEO i GPS, przeznaczony do precyzyjnego pozycjonowania obiektów, oraz dwa oryginalne systemy do zastosowań biomedycznych. Prace te zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a obecnie podjęto starania o wdrożenie w Polsce. Ich wyniki były także przedstawiane w wielu komunikatach i artykułach naukowych oraz prezentowane na konferencjach (są to podstawowe formy rozpowszechniania wyników prac badawczych), natomiast w mediach były dotąd omówione jedynie w audycji radiowej Polskiego Radia Czwórka [1] (od 17:00 minuty nagrania).

Pierwsze prace w Politechnice Warszawskiej nad własnym 32-bitowym, a także wielordzeniowym procesorem zaczęliśmy w ramach projektu NCBiR Nr NR02-0096-10/2011 [2], [3]. Projekt ten, aktualnie zakończony, cieszył się szerokim zainteresowaniem w środowisku naukowym. Świadczy o tym szereg publikacji przedstawionych na konferencjach oraz w czasopismach naukowych [4]-[8]. Publikacje te prezentowały między innymi zterordzeniowy procesor AGAT, opracowany jako blok IP na potrzeby polskiego dwusystemowego odbiornika sygnałów nawigacji satelitarnej GALILEO i GPS.

Przesyłam tę informację nie tylko dlatego, że naszemu zespołowi zależy, aby do opinii publicznej dotarła informacja o tym, kto w rzeczywistości skonstruował pierwszy oryginalny polski mikroprocesor 32-bitowy. Zależy nam na tym także dlatego, aby pokazać na konkretnym przykładzie, że na uczelni wyższej dobrze są wykorzystywane pieniądze publiczne i tworzy się rzeczy pożyteczne. Jednocześnie chciałbym pogratulować konstruktorom z firmy Digital Core Design otrzymanych wyników i życzyć im sukcesu rynkowego. Im więcej takich osiągnięć, tym silniejsza jest polska mikroelektronika, w której dzieje się wiele bardzo ciekawych rzeczy, a o której tak mało wie opinia publiczna.

Z wyrazami szacunku

Witold Pleskacz