DARPA przedstawia system monitoringu korzystający z ludzkich fal mózgowych

Agencja DARPA zakończyła testy systemu wykrywającego zagrożenia, który wykorzystuje do ich identyfikacji ludzkie fale mózgowe.

Testowany od kilku miesięcy przez agencję DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) projekt nazywa się Cognitive Technology Threat Warning System (CT2WS). Został on zaprojektowany, aby poprawić skuteczność automatycznych systemów monitoringu, które montowane są np. na granicy Stanów Zjednoczonych.

CT2WS składa się ze 120-megapikselowej kamery wyposażonej w szerokokątny obiektyw oraz komputera odpowiedzialnego za odpowiednie przetwarzanie obrazu. Jego najważniejszym elementem jest jednak człowiek, który zakłada na swoją głowę specjalną "czapkę" elektroencefalograficzną, która służy do badania bioelektrycznej czynności.

Jak to działa?

Operatorowi, który siedzi przed ekranem, prezentowanych jest dziesięć obrazów na sekundę pochodzących z badanego obszaru. W tym samym czasie elektroencefalograf monitoruje jego mózg w poszukiwaniu fali P300.

Z badań wynika, że nasz mózg reaguje na wszystkie rodzaje bodźców, jakie rejestrujemy przy pomocy zmysłów, z prędkością 200 milisekund, wysyłając określoną falę elektromagnetyczną. Naukowcom udało się jednak odkryć, że w przypadku zaobserwowania czegoś naprawdę ważnego powstaje kolejna fala - P300 - która pojawia się 300 milisekund po ukazaniu się bodźca.

Gdy ją wykryje, informuje o tym operatora, który może natychmiast dokładniej sprawdzić potencjalne zagrożenie.

System został pomyślnie przetestowany w różnych warunkach. Dzięki niemu udało się drastycznie zmniejszyć odsetek fałszywych alarmów:

- w przypadku automatycznego systemu w ciągu godziny na 2304 "wydarzenia docelowe" mieliśmy do czynienia z 810 fałszywymi alarmami

- CT2WS liczba fałszywych alarmów wyniosła zaledwie pięć

Warto też dodać, że CT2WS w czasie testu zdołał osiągnąć 91-procentową skuteczność w wykrywaniu prawdziwych zagrożeń oraz, że przekazany został obecnie do dalszych testów w laboratorium należącym do wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych.

Przy okazji zapraszam do zapoznania się z innymi interesującymi projektami agencji DARPA:

"Usain Bolt pokonany! Dokonał tego robot "Cheetah"

"Aparat cyfrowy rejestrujący 50-gigapikselowe zdjęcia? Proszę bardzo!"

"Mechaniczna zbroja dla amerykańskich żołnierzy"