DARPA zbuduje eksaflopsowy superkomputer

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency; amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowych) ujawniła kilka dni temu, że przystępuje do realizacji planu OHPC (Omnipresent High Performance Computing), w ramach którego zbuduje superkomputer wykonujący trylion operacji na sekundę (10 i osiemnaście zer).

Komputery pracujące tak szybko określane są mianem systemów obliczeniowych typu "eksaflops". Są to komputery o wydajności co najmniej 1000 PT (tysiąca petaflopsów czyli miliona teraflopsów). Komputery takie wykonują ponad milion bilionów operacji na sekundę (trylion).

DARPA zbuduje eksaflopsowy superkomputer

Oznacza to, że komputer taki będzie pracować prawie pięćset razy szybciej niż znajdujący się obecnie na pierwszym miejscu, na liście Top500, superkomputer Cray XT5-HE (robocza nazwa Jaguar) wyprodukowany przez firmę Cray. Jest to superkomputer oparty na sześciordzeniowych procesorach Opteron (AMD) taktowanych zegarem 2,6 GHz, mający wydajność 2,3 PF (petaflopsa).

Zobacz również:

  • Sieć Mesh vs tradycyjny router - jakie rozwiązanie wybrać?

Gdyby ktoś chciał zbudować superkomputer mający wydajność jednego eksaflopsa, oparty na dostępnych obecnie technologiach, powinien on zawierać co najmniej 100 mln rdzeni obliczeniowych Xeon lub Opteron. DARPA informuje, że eksaflopsowy superkomputer ma powstać do 2018 r.