DDR górą

Użytkownicy komputerów pragną szybkich pamięci w komputerach PC, jednak najważniejszy dla nich ciągle jest wskaźnik cena/wydajność.

Zagadnienia dotyczące pamięci nowej generacji były głównym tematem dyskusji prowadzonych podczas odbywającego się w tym tygodniu Microprocessor Forum. Użytkownicy komputerów PC potrzebują szybkich pamięci, nie godzą się jednak na ich wysokie ceny. Dzięki dobrej kombinacji cena/wydajność największą popularnością cieszą się układy pamięci DDR.

Jak stwierdził Desi Rhoden, prezydent Advanced Memory International, konsumenci wybiorą te produkty, które mają najniższą cenę za pojedynczy bit. To właśnie jest główna przyczyna, dla której rośnie popularność pamięci DDR. Konkurencyjna szybka pamięć Rambus (RDRAM) kosztuje znacznie więcej. Avo Kanadjian, zajmujący się marketingiem pamięci Rambus, ripostował z kolei, że ostatnio RDRAM odnosi sukcesy na polu elektroniki konsumenckiej i jest używany m.in. w nowej Sony PlayStation 2.

Rhoden przypomniał, że aż 28 wytwórców chipsetów planuje wykorzystanie w swoich produktach pamięci DDR. W ciągu kilku miesięcy chipsety z pamięcią DDR będą sprzedawane przez Via Technologies. Jak stwierdzili przedstawiciele tej firmy, jedną z głównych zalet pamięci DDR jest niski pobór energii.