DDR2-1000 łamie kolejne bariery?

Dalekowschodnie firmy PQI i OCZ Technology równocześnie ogłosiły, że udało im się wyprodukować kości pamięci DDR2-1000. Układy znajdują się w dopiero fazie eksperymentalnej, ale niektóre z nich (konkretnie PQI PC2-8000) przeszły już testy z płytami głównymi opartymi na chipsetach Intela. W benchmarkach udało się uzyskać przepustowość rzędu 8 GB/s.

Nowe układy DDR2 firmy PQI

Nowe układy DDR2 firmy PQI

W chwili obecnej wiodący producenci pamięci DDR2 szykują się do przejścia na częstotliwość 800 MHz. Tymczasem PQI i OCZ stworzyły układy pracujące z gigahercowym zegarem. "To kolejny krok milowy, którego dokonanie możliwe było tylko dzięki bliskiej współpracy między nami i producentami płyt głównych" - mówi Michael Schuette, kierownik departamentu rozwoju technologii OCZ.

Niestety, nie wiadomo, kiedy DDR2-1000 trafi do domowych komputerów. Obie firmy zapowiadają jednak wprowadzenie ich na rynek tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.

Kooperacja OCZ i Asusa zaowocowała stworzeniem płyty głównej P5WD2 - zaprojektowanej specjalnie do pracy z superszybkimi pamięciami.

Pojawia się tylko pytanie - czy układy DDR nie są jednak lepsze...?

Aktualizacja: 16 maja 2005 10:27

Mogłoby się zdawać, że DDR2 przyjmuje się na rynku dość wolno. Tymczasem międzynarodowi producenci układów pamięci twierdzą, iż DDR2 stanowi w tej chwili już prawie 25 procent wszystkich produkowanych kości - z prawie 460 milionów wyprodukowanych chipów, 121 milionów to DDR2. Specjaliści z branży postulują, iż do końca 2005 roku DDR2 zajmie 45 procent rynku pamięci.


Zobacz również