DDR5 i USB 4.0 na półkach sklepowych w 2022 roku

Do sieci wyciekła wewnętrzna mapa drogowa AMD. Wiemy, kiedy nowe technologie trafią na rynek.

Krótko po premierze nowego, budżetowego chipsety B550 z obsługą PCIe 4.0 do sieci wyciekł fragment wewnętrznej prezentacji firmy AMD, który pokazuje mapę drogową na najbliższe 24 miesiące.

DDR5 i USB 4.0 na półkach sklepowych w 2022 roku

Źródło: nwewgg.com

AMD w chwili obecnej jest pionierem we wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych. Od około roku na rynku dostępne są platformy oraz podzespoły w pełni obsługujące standard PCIe 4.0. Na dniach dołączy do nich nowy budżetowy chipset B550.

Czerwoni rozmyślają już nad wprowadzeniem na rynek kolejnych nowych rozwiązań technologicznych. Mowa o implementacji na szeroką skalę standardu DDR5 oraz USB 4.0. Według slajdu z prezentacji AMD pierwsze platformy z ich obsługą pojawią się na rynku w 2022 roku.

AMD uznało, że 2022 rok to realna perspektywa czasowa, aby zaprezentować płyty główne oraz procesory kompatybilne z nowym typem pamięci - DDR5. Obsługa ma pojawić się razem z komputerami opartymi na procesorach wykonanych w architekturze Zen 4. Pod koniec 2022 roku kompatybilność z DDR5 powinna pojawić się także w tańszych układach APU.

W przypadku laptopów z pamięcią DDR5 kompatybilne będą procesory wykonane w architekturze Zen 3+. One również powinny pojawić się w 2022 roku.

DDR5 i USB 4.0 na półkach sklepowych w 2022 roku

Źródło: guru3d.com

Musimy pamiętać, że w chwili obecnej są to jedynie prognozy, a data premiery pierwszych komputerów z obsługą nowej pamięci DDR5 i szybkich złączy USB 4.0 może zostać przesunięta. SK Hynix informuje, że pamięci DDR5 będą w stanie pracować z częstotliwością do 8400 Mhz. Dodatkowo standard DDR5 umożliwia wykorzystanie łącznie 32 slotów na pamięć RAM w jednym komputerze.

Razem z DDR5 płyty główne zaoferują obsługę USB 4.0. Nowy standard złącza ma być w pełni kompatybilny z obecnym Thunderbolt 3. Oznacza to, że otrzymamy przepustowość na poziomie 40 Gbps oraz transmisję wideo za pomocą zintegrowanego DisplayPort. USB 4.0 wykorzystywać będzie konektor USB Typu C.

W chwili obecnej nie wiemy, czy USB 4.0 pojawi się również w laptopach opartych o procesory AMD Zen 3+. Dla AMD jest to szczególnie ważne, ponieważ coraz popularniejszy Thunderbolt 3 jest technologią rozwijaną przez Intel'a.

Sprawdź, ile kosztuje ciekawy laptop z Thunderboltem 3

Źródło: guru3d.com