DNA 11: "stworzymy obraz Twojego kodu genetycznego"

Od lat ludzie próbują uwiecznić swój obraz w mniej lub bardziej wyrazisty sposób. Pisanie bardzo osobistych wierszy czy malowanie autoportretów to tylko pojedyncze przykłady. Jednak firma DNA 11 proponuje coś zupełnie wyjątkowego - stworzenie rysunku przedstawiającego kod genetyczny klienta.

Firma DNA 11 została stworzona w roku 2005. Wtedy to Adrian Salamunovic (grafik komputerowy) wraz z Nazimem Ahmedem (naukowiec zajmujący się genetyką) wpadli na pomysł tworzenia ilustracji przedstawiających kod genetyczny człowieka.

"DNA jest czymś, co wyróżnia nas najbardziej. My tworzymy kod życia danej osoby i przedstawiamy go jako element sztuki. To jest właśnie piękne."

Osoby chcące skorzystać z usług DNA 11 muszą przesłać do firmy próbkę swojego kodu genetycznego (wystarczy mały włosek czy wymaz wzięty z wewnętrznej części policzka). Naukowcy badają materiał, a następnie sporządzają odpowiedni obraz z pomocą specjalistycznego programu komputerowego do tworzenia grafiki. Wyniki pracy wysyłane są do klienta.

Co ciekawe, specjaliści z DNA 11 są w stanie wyizolować pojedyncze geny i tylko je uwiecznić na obrazie. Jeśli klient zażyczy sobie, aby obraz sporządzono na podstawie genu związanego z inteligencją (IGF-2), tak się właśnie stanie. Ilustracja przedstawiać więc będzie cechy na których osobie zależy najbardziej.

Oczywiście powstaje pytanie o poczucie prywatności. Salamunovic zapewnia, że po sporządzeniu dzieła próbka przesłana do firmy jest niszczona. W trakcie tworzenia obrazu, pracownicy nie posługują się również prawdziwymi nazwiskami, a jedynie specjalnym kodem.

Ponadto, ilustracje tworzone są jedynie z fragmentów DNA. Ahmed twierdzi, że nie ma żadnej możliwości by odwrócić proces i odczytać właściwy kod genetyczny z obrazu.

Póki co, głównymi odbiorcami dzieł wykonanych przez DNA 11 są ludzie biznesu, gwiazdy oraz inne znane osobistości. Założyciele firmy mają jednak nadzieję, że z czasem coraz więcej "zwykłych obywateli" zacznie korzystać z ich usług.

Koszt sporządzenia takich ilustracji jest bowiem stosunkowo niewielki i wynosi od 170 do 1200 dolarów amerykańskich.