DRM niepotrzebne. Można zarobić krocie na filmie za 5 USD

Amerykański komik Louis CK przeprowadził interesujący eksperyment, który z pewnością nie był na rękę wytwórniom oraz organizacjom takim jak RIAA. Otóż udostępnił on online pozbawiony zabezpieczeń DRM film z własnego występu. Wycenił go na zaledwie 5 dolarów i...odniósł niebywały sukces finansowy!

Idąc w ślady zespołu Radiohead amerykański komik Louis CK zainwestował 170 tysięcy dolarów w produkcję wideo z własnym występem, które następnie zaoferował do kupienia online. Film, któremu nadał tytuł "Live at the Beacon Theater", nie posiada zabezpieczeń DRM (cyfrowe zarządzanie prawami) i został wyceniony na zaledwie 5 dolarów.

"...w ten sposób płacąc tylko 5 dolarów otrzymujesz wideo, które możesz używać jak tylko chcesz. Możesz je oglądać w Dublinie, czy jakimś mieście w Belgii lub w Dubaju. Ja dostałem dobrą zapłatę i wciąż mam swoje wideo (jak ty)." - powiedział komik.

Zobacz również:

  • Oto 4 powody, przez które przestałem kupować gry na Steamie. Ty też powinieneś

Jak się okazało, eksperymentalna produkcja odniosła oszałamiający sukces. W zaledwie 12 godzin od swojej premiery online (miała ona miejsce 10 grudnia) internauci wpłacili bowiem do kasy komika 250 tysięcy dolarów, która to suma przez cztery dni została przez nich podwojona. Po odjęciu wszystkich kosztów okazało się, że Louis CK zarobił na czysto 200 tysięcy dolarów.

W zamieszczonym na stronie z filmem oświadczeniu komik zauważa, że tradycyjne "studyjne metody" nie tylko obniżają zyski artystów, ale wywołują u nich nadmierny strach przed piractwem. Podkreśla ponadto, że eksperyment zakończył się dużym sukcesem.

Oczywiście artysta jest świadomy, że jego wideo (pomimo tego, że prosił, aby tego nie robiono) prawdopodobnie pojawiło się w sieci torrent. Zaznacza jednak, że pomimo tego eksperyment udowadnia, że fani chcą płacić za treści jeżeli są one dobrej jakości i producenci im ufają zamiast od razu zakładać najgorsze scenariusze.

Komikowi oczywiście należą się brawa. Z pewnością część osób serdecznie osobiście by mu też podziękowała za utarcie nosa takim organizacjom jak RIAA. Czy należycie do nich?