DRM wysysa baterie?

Serwis MP3.com przeprowadził ciekawy test czasu pracy baterii i akumulatorów stosowanych w przenośnych odtwarzaczach plików audio. Wnioski płynące z testu są jednoznaczne - jeśli chcesz, by Twój odtwarzacz pracował najdłużej, jak to możliwe, unikaj plików zabezpieczonych systemem Digital Rights Managment.

Testy przeprowadzano na różnych odtwarzaczach, przy standardowych ustawieniach - tzn. nie włączano żadnych systemów odpowiedzialnych za poprawianie jakości dźwięku, głośność ustawiona była w połowie skali, zaś wyświetlacz wygaszał się w kilka sekund po rozpoczęciu odtwarzania muzyki. Wszystkie pliki zakodowane były z bitrate'm 128 kbps.

Wśród testowanych odtwarzaczy znalazł się m.in. Creative Zen Vision:M. Dziennikarzom udało się zmusić go do ciągłej pracy przez 16 godzin (to o 2 godziny więcej niż deklaruje producent) - ale tylko podczas odtwarzania standardowych, niezabezpieczonych plików MP3. Odtwarzanie zabezpieczonych plików Windows Media Audio (WMA) DRM skróciło czas pracy urządzenia aż o 25% - do 12 godzin. Wynik ten udało się potwierdzić na innych odtwarzaczach - m.in. Archos Gmini 402 oraz Creative Nomad Jukebox.

Nieco lepsze wyniki uzyskano w czasie testowania zabezpieczonych plików, dostępnych w serwisie iTunes - odtwarzające je urządzenia pracowały średnio o 8% krócej niż podczas odtwarzania zwykłych "empetrójek".

Pełny test można na znaleźć w serwisie MP3.com.