DSL bliżej klienta

Lucent zademonstrował system znoszący ograniczenia dotyczące odległości w zestawianiu szybkich łączy DSL.

Lucent, na odbywającej się w Paryżu wystawie Networld+Interop, zademonstrował technologię dzięki której można będzie obejść pewne ograniczenia związane z instalowaniem łączy DSL. System Stinger Remote Terminal (RT) umożliwi świadczenie szerokopasmowych usług transmisji danych również dla klientów pozostających w znacznej odległości od centrali operatora. Opracowane przez Lucenta urządzenia mogą być montowane poza budynkami w specjalnych szafach, zamiast jak dotychczas wyłącznie w pomieszczeniach central telefonicznych. Dzięki systemom Stinger RT operatorzy będą mogli oferować szerokopasmowe usługi z wyższymi szybkościami, eliminując ograniczenia związane z długością łączy, która jest bardzo istotna w przypadku technologii DSL.

"Do tej pory odległość była główną przeszkodą we wdrażaniu DSL. Im dalej klient jest od centrali, tym trudniej zagwarantować mu dużą szybkość transmisji danych. W przypadku odległości przekraczających 5 kilometrów wielu ludzi nie może w ogóle korzystać z usług DSL. Wynosząc sprzęt DSL poza centralę i umieszczając go w sąsiedztwie potencjalnego odbiorcy rozwiązujemy problem i możemy zwiększyć liczbę klientów - oferując usługi DSL większej ich liczbie i z wyższymi szybkościami przesyłu danych" - powiedział Kelly O'Neil, dyrektor firmy CoServ.

Amerykańska firma CoServ dostarcza już szybki Internet poprzez Stinger DSL dla klientów biznesowych i indywidualnych. Do końca bieżącego roku wdrożenie ponad tysiąca systemów Stinger w 40 największych miastach Niemiec planuje specjalizująca się w usługach DSL firma QSC. Stinger RT będzie dostępny na całym świecie w pierwszym kwartale 2001 r.

Według raportu Gartner Dataquest zatytułowanego "Worldwide xDSL Market Share and Forecast 2000", ogólnoświatowe przychody ze sprzedaży sprzętu DSL powinny wzrosnąć z 1,6 miliarda USD w 1999 r. do ponad 3,2 miliarda USD w roku 2001.

Więcej informacji: www.lucent.com


Zobacz również