DSL dla mas

Motorola i PCTel opracowują specjalne układy spełniające funkcję sprzętowo-programowych modemów DSL.

Firmy Motorola i PCTel opracowują specjalne układy spełniające funkcje sprzętowo-programowych modemów DSL. Przedstawiciele koncernów twierdzą, iż wkrótce takie rozwiązania mają szansę wyprzeć z rynku modemy analogowe, oferujące obecnie maksymalną prędkość 56 Kb/s.

Produkcja urządzeń SoftDSL jest średnio o 20-30% tańsza od wytwarzania "pełnowartościowych" modemów DSL. Dyrektor Motoroli Tim Kennedy zapowiada, że karty SoftDSL będą dostępne w sprzedaży pod koniec br. Minimalna konfiguracja pozwalająca na osiągnięcie pełnych możliwości standardu DSL musi się opierać co najmniej na procesorze 550 MHz. Gdy w sprzedaży będą dostępne procesory taktowane częstotliwościami 2 GHz, możliwe będzie wykorzystanie technologii SoftDSL w transmisjach danych prędkości 7 Mb/s".

Z kolei PCTel zapowiedział oparte na standardzie G.Lite urządzenie LightSpeed. Reprezentujący firmę Shawn Owens poinformował, iż przy zastosowaniu tego rozwiązania szybkość 1,5 Mb/s można już osiągnąć przy współpracy z procesorami 600 MHz, zaś połączenia z prędkością 7 Mb/s będą dostępne już przy procesorach 1 GHz. LightSpeed ma pojawić się na rynku na początku przyszłego roku.


Zobacz również