DSLR-A100, pierwsza cyfrowa lustrzanka Sony

Koncern Sony oficjalnie zaprezentował swoją pierwszą cyfrowa lustrzankę - DSLR-A100. Aparat jest pierwszym tego typu urządzeniem w ofercie firmy, korzysta jednak ze znanych już rozwiązań firmy Konika Minolta a Sony zapewnia, że nie będzie problemu z kompatybilnością obiektywów oferowanych dotychczas.

DSLR-A100 umożliwia wykonywanie 3 zdjęć na sekundę, a według producenta bateria pozwala na wykonanie ich około 750. Aparat obsługuje karty Compact Flash, Memory Stick Pro i Memory Stick Duo. Inne nośniki obsługiwane są za pomocą specjalnej przystawki dołączanej do urządzenia. Jedną z głównych zalet DSLR-A100, mocno podkreślanej przez Sony, jest system stabilizacji Super SteadyShot. Ma on w istotny sposób zmniejszać ryzyko zrobienia nieostrych zdjęć. System ułatwia także wykonywanie fotografii bez lampy błyskowej. Nowy aparat Sony korzysta z obiektywów opracowanych przez Konikę Minoltę. Obecnie, system obiektywów przyjął ujednoliconą nazwę Alpha (taka nazwa funkcjonowała w Japonii - w Europie system nazywał się Dynax, a w USA - Maxxum)

DSLR-A100, pierwsza cyfrowa lustrzanka Sony

Sony DSLR-A100

Według Sony, aparat kosztować będzie około 900 dolarów, a razem obiektywem oraz przystawką umożliwiającą korzystanie z innych kart pamięci - około 1000 dolarów. Na amerykańskie półki sklepowe DSLR-A100 trafi najprawdopodobniej już w lipcu, dostępny będzie także w Polsce. Niestety nie jest jeszcze znana dokładna cena w naszym kraju.

Podstawowe cechy DSLR-A100

- efektywna rozdzielczość 10,2 megapiksela

- przetwornik CCD o rozmiarze APS-C z filtrem barw podstawowych

- stabilizator obrazu Super SteadyShot w korpusie aparatu - stabilizacja niezależnie od użytego obiektywu

- funkcja D-range Optimiser - automatyczne polepszanie obrazu i optymalizacja kontrastu

- Ekran LCD 2,5", 230 000 pikseli.

Więcej informacji i szczegółowa specyfikacja techniczna znajduje się na witrynie Sony.

Aktualizacja: 07 czerwca 2006 12:27

W rozmowie z przedstawicielami Sony w Polsce udało się nam uzyskać informację na temat krajowej premiery aparatu. Najprawdopodobniej pojawi się on w sklepach około 20 lipca w cenie zbliżonej do 3500 złotych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: