DSi - nowa odsłona przenośnej konsoli Nintendo

Zaprezentowana dwa lata temu przenośna konsola do gier Nintendo DS Lite doczekała się nowej wersji. Urządzenie nosi nazwę DSi i pod wieloma względami przypomina poprzednika, dysponuje jednak większym wyświetlaczem i wbudowanym aparatem fotograficznym.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nintendo wprowadza do oferty nową wersję przenośnej konsoli. Zastosowany w niej ekran to 3,25-calowy LCD TFT o rozdzielczości 260 tys. pikseli (w DS Lite był to ekran 3-calowy). Zmniejszyła się najwyraźniej żywotność akumulatora. W DS Lite, w zależności od ustawień jasności ekranu można było pograć od 5 do 19 godzin. W DS-i czas pracy szacowany jest na 3-14 godzin. Na szczęście akumulator ładuje się o 30 minut szybciej (w sumie 2,5 h) niż w starszej wersji urządzenia.

DSi - nowa odsłona przenośnej konsoli Nintendo

Konsola Nintendo DSi (na górze) w porównaniu z DS Lite (na dole)

W DSi znaleźć można port na karty SD, wbudowany aparat może rejestrować obraz w rozdzielczości 0,3 megapiksela oraz oprogramowanie odtwarzające muzykę.

Wymiary DSi wynoszą 137 x 74,9 x 18,9 mm, a waga - 214 g. Urządzenie jest wstecznie kompatybilne z grami opracowanymi dla starszych modeli DS (z wyjątkiem gier dla GameBoy Advance - w nowej konsoli nie ma slotu dla takich kartridży).

DSi - nowa odsłona przenośnej konsoli Nintendo

Nintendo DSi

Nintendo uruchomi też internetowy sklep DSiShop, oferujący aplikacje i gry przeznaczone dla DSi. Będzie się można po nim poruszać dzięki wbudowanej przeglądarce internetowej. Ceny za DSiWare wynosić mają 200, 500 i 800 punktów (będą też dostępne pozycje darmowe). Nabywca konsoli otrzyma automatycznie 1000 punktów do wykorzystania do marca 2010 r.

Premiera urządzenia w Japonii nastąpi 1 listopada. Konsola ma tam kosztować 18,9 tys. jenów (ok. 179 USD). Urządzenie nie trafi na inne rynki przed końcem tego roku.