DTP dla nowicjuszy

Adobe otwiera się na nowicjuszy, którzy chcą tworzyć przyciągające wzrok dokumenty i drukować je na profesjonalnym sprzęcie.

Do niedawna użytkownicy domowi i z małych firm, którzy nie mieli doświadczenia w grafice profesjonalnej, byli skazani na niedrogie, proste programy w rodzaju Microsoft Publisher 2000. Dziś Adobe otwiera się na nowicjuszy, którzy chcą tworzyć przyciągające wzrok dokumenty i drukować je na profesjonalnym sprzęcie.

DTP dla nowicjuszy
Choć PageMaker 6.5 Plus nie jest poważną aktualizacją programu, to znacząco rozbudowuje doskonałe funkcje składu publikacji z PageMakera 6.5. Nowa paleta szablonów Template Palette zawiera około 300 wzorów, paleta obrazów Picture Palette daje dostęp do pokaźnej biblioteki klipartów wysokiej jakości (4700 ilustracji w formacie Adobe Illustratora, 300 zdjęć w formacie CMYK).

W naszych testach funkcje obu palet były tak proste w użyciu, że nie brakowało nam kreatorów oferowanych przez inne pakiety. Dzięki nim łatwo jest wyszukiwać i przeglądać pliki graficzne oraz szablony, a także katalogować (w wielu standardowych formatach) najczęściej wykorzystywane elementy i szablony pochodzące z innych programów. Przydałaby się jednak drukowana lista szablonów i klipartów, która usprawniłaby funkcję wyszukiwania według słów kluczowych z palety obrazów.

Innym ciekawym dodatkiem jest pasek narzędzi w stylu Microsoft Office, zawierający skróty do najczęściej używanych funkcji PageMakera i ułatwiający pracę tym, którzy po raz pierwszy stykają się z programem, a znają pakiet biurowy. Podobny cel ma dołączenie konwertera plików programu Microsoft Publisher 97 i 98 (ale nie 2000).

PageMaker 6.5 Plus zawiera okrojoną wersję Adobe Photoshop 5.0 o symbolu LE. Ta sztandarowa aplikacja do obróbki ilustracji oferuje m.in. funkcję wczytania skanowanego obrazu za pomocą jednego przycisku, automatyczne zaznaczanie elementów z ustawieniami korygującymi (wtapianie, wygładzanie krawędzi) czy bardzo przydatne warstwy (Layers) i 95 filtrów.