DVD Download: nowy format, nowe nagrywarki?

Organizacja DVD Forum ujawniła, iż zapowiedziany niedawno format DVD Download (dzięki któremu możliwe będzie wypalania kupowanych w Internecie filmów na płytach DVD) nie będzie w pełni zgodny z wykorzystywanymi dziś nagrywarkami DVD. Wygląda więc na to, że jeśli ktoś będzie chciał korzystać z dobrodziejstw nowego standardu, będzie musiał zaopatrzyć się w nową nagrywarkę.

Problem polega na tym, iż w formacie DVD Download wykorzystana zostanie technologia zabezpieczania zawartości płyty CSS (Content Scramble System) w wersji CSS-MR 1.0 (ta wersja zatwierdzona została niespełna dwa miesiące temu). Niestety - wykorzystywane dziś nagrywarki DVD (dotyczy to zarówno urządzeń stacjonarnych, jak i pecetowych nagrywarek DVD) nie są zgodne z tym standardem, więc nie będą mogły być wykorzystane do nagrywania filmów pobieranych z Internetu na płyty DVD.

Wiadomo już, że urządzenia zgodne z nowym standardem pojawią się wkrótce na rynku i nie będą one znacząco droższe od sprzedawanych dziś nagrywarek. Aby ułatwić klientom wybór nagrywarki, urządzenia obsługujące nowe standard zostaną one opatrzone specjalnym logo.

Warto też przy okazji przypomnieć, że organizacja DVD Copy Control Association (która promuje format DVD Download) już wcześniej zapowiedziała, że do korzystania z nowej technologii niezbędny będzie nowy rodzaj nagrywalnych płyty DVD.

Przypomnijmy: format DVD Download stworzony został z myślą o dystrybuowaniu w Internecie filmów w jakości DVD. Klient będzie kupował taki plik w internetowym serwisie filmowym, po czym, po jego pobraniu, będzie mógł nagrać go na płytę DVD i odtworzyć w stacjonarnym odtwarzaczu DVD. Technologia DVD Download ma również pozwolić na tworzenie tzw. kiosków multimedialnych (dostępnych np. w centrach handlowych). Wszystkie dostępne w takim kiosku filmy przechowywane będą na dysku - i dopiero na życzenie klienta dany film będzie na poczekaniu wypalany na płycie. Takie rozwiązanie pozwoli na znaczne zwiększenie dostępności filmów - ponieważ każdy kiosk będzie w stanie zaoferować klientowi wybór tysięcy różnych tytułów.