DVD Jon - apelacji nie będzie

Przedstawiciele norweskiej policji poinformowali, że nie zamierzają składać apelacji w sprawie wyroku uniewinniającego Jona Lecha Johansena, autora kontrowersyjnego programu do kopiowania płyt DVD - DeCSS.

Sprawa DVD Jona toczyła się od lat - norweska policja, działając w porozumieniu z amerykańskim stowarzyszeniem MPAA, wytaczała programiście kolejne procesy, oskarżając go o stworzenie programu przeznaczonego do nielegalnego kopiowania filmów. Johansen z kolei cały czas tłumaczył, że DeCSS (program usuwający stosowane na płytach DVD zabezpieczenia CSS) napisał wyłącznie na własne potrzeby.

Pod koniec grudnia sąd apelacyjny w Oslo po raz kolejny przyjął argumenty DVD Jona i uniewinnił programistę. Wczoraj przedstawiciele Okokrim (jednostki norweskiej policji odpowiedzialnej za walkę z przestępczością gospodarczą) poinformowali zaś, że nie zamierzają po raz kolejny odwoływać się od wyroku - prawdopodobnie dlatego, że nie są w stanie przedstawić jakichkolwiek nowych, przekonujących dowodów winy Johansena. To zaś prawdopodobnie kończy wreszcie sądową gehennę DVD Jona.