DVD Jon chce odszkodowania

Jon Lech Johansen, autor kontrowersyjnego programu DeCSS, najwyraźniej stwierdził, że za wielomiesięczną gehennę sądową należy mu się jakaś rekompensata. Dlatego też domaga się od norweskiej policji odszkodowania - informuje tamtejszy serwis Aftenpost.

Johansen kilkanaście miesięcy temu został oskarżony o napisanie programu, służącego do nielegalnego usuwania z płyt DVD zabezpieczeń CSS (Content Scrambling System). Szwedzkie sądy rozpatrywały tę sprawę kilkakrotnie (za sprawą kolejnych apelacji) - za każdym razem sąd uniewinniał programistę. Sprawa ostatecznie zakończyła się na początku stycznia, kiedy to po kolejnym wyroku uniewinniającym oskarżyciele stwierdzili, że nie zamierzają wnioskować o kolejną apelację.

Teraz okazało się, że sama wygrana nie usatysfakcjonowała DVD Jona - Norweg stwierdził, że całe zamieszanie wokół jego osoby miało zły wpływ na jego życie i przyszłość, dlatego zamierza domagać się od Okorim (specjalnego wydziału norweskiej policji, odpowiedzialnego za walkę z przestępstwami gospodarczymi) odszkodowania w wysokości 150 tys. koron (czyli ok. 22 tys. USD).


Zobacz również