DVD Jon kontratakuje

Jon Lech Johansen, powszechnie znany jako DVD Jon (twórca programu DeCSS, służącego do usuwania zabezpieczeń z płyt DVD) udostępnił narzędzie o nazwie DeDRMS. Jego zadaniem jest usuwanie zabezpieczeń DRM z plików audio, zakupionych w sklepie internetowym iTunes Music Store Apple'a.

O DVD Jonie w ostatnim czasie znów było głośno - gdy stworzył i udostępnił darmową aplikację o nazwie Playfair. Umożliwiała ona usuwanie zabezpieczeń DRMS z plików formatu AAC, zakupionych w internetowym sklepie muzycznych iTunes Music Store. Z oczywistych względów pomysł ten zupełnie nie spodobał się koncernowi Apple, który sukcesywnie doprowadził do tego, że Playfair zniknął z Sieci (przedstawiciele Apple kontaktowali się z kolejnymi serwisami, udostępniającymi Playfair i wymuszali na nich usunięcie programu).

Johansen nie pozostał jednak bezczynny - udostępnił właśnie narzędzie o nazwie DeDRMS, które ma podobną funkcjonalność jak Playfair i "waży" zaledwie 10 KB (objętość pliku instalacyjnego Playfair to prawie 0,5 MB). W opublikowanym na swojej stronie internetowej oświadczeniu Johansen napisał, że nie przekonują go argumenty koncernu Apple, [który tłumaczy, że użytkownicy mogą wykorzystywać Playfair do nielegalnego kopiowania plików - red.].

DVD Jon przypomniał również, że gdy kilka lat temu skontaktowali się z nim prawnicy stowarzyszenia DVD Copy Control Association, który zażądali od niego wstrzymania dystrybucji kodu DeCSS to, podobnie jak teraz Apple, nie byli w stanie wskazać żadnego konkretnego przepisu, który zakazywałby dystrybuowania takiego programu. Można z tego wnioskować, że młody Norweg nie specjalnie przejmuje się ewentualnym procesem, który może mu wytoczyć Apple. Być może słusznie - przypomnijmy, że w procesie, wytoczonym mu przez DVD Copy Control Association, Johansen został ostatecznie oczyszczony ze wszystkich zarzutów.

Więcej informacji na ten temat oraz program DeDRMS znaleźć można tutaj:

http://nanocrew.net/blog/