DVD Jon oskarżony

Pod wpływem presji amerykańskich studiów filmowych rząd norweski postawił w stan oskarżenia nastoletniego Jona Johansena, za rolę jaką odegrał w tworzeniu DeCSS.

Norweski wydział do spraw przestępstw gospodarczych oskarża osiemnastoletniego Jona Johansena, znanego jako DVD Jon, o stworzenie oprogramowania DeCSS w 1999 r.

Obrońcy J. Johansena twierdzą, że rząd norweski popełnia poważny błąd wynikający z faktu, że Jon nie może być oskarżony o włamanie do własności, którą nabył. Według nich, chłopak chciał odtwarzać filmy na maszynie, pracującej pod systemem Linux. Z punktu widzenia oskarżenia sprawa przedstawia się zupełnie inaczej, bowiem nacisk zostanie położony na samo złamanie kodu zabezpieczającego płyty.

Zobacz również:

Przedstawiciele Electronic Frontier Foundation, broniący Jona, twierdzą, że oskarżenie ugięło się pod naciskiem amerykańskich wytwórni filmowych i działa przeciw własnym obywatelom.

Oskarżenie zostało wniesione dwa lata po tym, jak Motion Picture Association of America (MPAA) skontaktowało się z wydziałem do spraw przestępstw gospodarczych, prosząc o wszczęcie śledztwa przeciwko nastolatkowi i jego ojcu Per Johansenowi, z którego komputera DeCSS został wysłany.

Johansen opublikował kod jako część projektu LiVid (Linux Video) opartego na powszechnie dostępnym kodzie źródłowym, w wyniku czego miał zostać stworzony odtwarzacz DVD, działający pod tym Linuxem.

DVD Copy Control Association nie pozwala jednak na licencjonowanie CCS dla projektów typu LiVid. Tym niemniej w ramach LiVid stworzono odtwarzacz.

Najważniejsze wydaje się, że rząd norweski godzi się na oskarżenie obywatela, który "włamał" się do czegoś, co posiadał. Wcześniejsze takie sprawy dotyczyły działań hakerów, którzy włamywali się do sieci bankowych, systemów korporacji czy komputerów osobistych.

Per Johansen nie został oskarżony, ale jego synowi grozi do dwóch lat więzienia.