DVD Jon otwiera FairPlay

Jon Lech Johansen (szerzej znany jako DVD Jon) oraz Monique Farantzos opracowali metodę dodawania do plików multimedialnych zabezpieczeń DRM firmy Apple - po to, by można było je odtwarzać w urządzeniach z serii iPod - informuje serwis Gigaom.com.

DVD Jon, znany m.in. ze złamania systemu CSS, zabezpieczającego płyty DVD, tym razem nie łamał żadnych zabezpieczeń. Haker i jego współpracowniczka Monique Farantzos (razem występują pod szyldem DoubleTwist Ventures4) przeanalizowali przy pomocy techniki odwracania (ang. reverse engineering) wykorzystywany przez Apple system Fairplay. To pozwoliło im na opracowanie metody dodawania zabezpieczeń Apple'a do dowolnych plików multimedialnych.

Opracowana przez Johansena i Farantzos technologia jest legalna - nie narusza bowiem żadnych zabezpieczeń DRM (a właściwie wręcz przeciwnie - dodatkowo zabezpiecza pliki). DVD Jon planuje sprzedawanie licencji na to rozwiązanie dostawcom treści, np. internetowym sklepom muzycznym czy filmowym. Umożliwi im to wprowadzenie do oferty zabezpieczonych przed nieautoryzowanym kopiowaniem plików, które będzie można odtwarzać w iPodach.

Więcej informacji: Gigaom.com.