DVD Jon powraca. Cel: iTunes

Norweg Jon Lech Johansen, znany również pod pseudonimem DVD Jon (dzięki opracowaniu systemu DeCSS łamiącego zabezpieczenia płyt DVD) dał o sobie znać po raz kolejny. Tym razem na jego celowniku znalazł się program iTunes i zastosowana w nim technologia cyfrowych praw autorskich DRM (Digital Rights Management).

Internet ponownie zatrząsł się w posadach, kiedy to pojawiła się w nim informacja o pliku, który pozwoliłby na kopiowanie muzyki w formacie MPEG4 AAC (Advanced Audio Coding), pochodzącej z internetowego sklepu Apple’a - iTunes Music Store. Ów plik nosi nazwę QTFairUse i jest nieskompilowanym kawałkiem kodu napisanym w języku C.

Zdaniem specjalistów, którzy analizowali opublikowany kod, wykorzystuje on do złamania technologii DRM w iTunes odtwarzacz QuickTime 6.4 w wersji dla systemów Windows, dokonując w nim zmian (dokładnie w pliku o nazwie quicktimempeg4.qtx). Wynikiem tego jest odtwarzanie pliku pobieranego z Internetu przez QuickTime i w tym samym czasie zapisywanie go na dysku w postaci surowego pliku AAC (raw AAC). Specjaliści przypuszczają, iż plik zostaje przechwycony po dokonaniu przez QuickTime procesu autoryzacji. Surowy plik AAC jest pobawiony pewnych specyficznych informacji z nagłówka MPEG, co powoduje niemożność jego odtworzenia przy pomocy tradycyjnych odtwarzaczy. Potrzebny jest kolejny moduł, który umożliwi dodanie odpowiednich informacji i tym samym pozwoli odtworzyć plik, pozbawiony już technologii DRM. Jednak jak do tej pory, nic nie wiadomo o brakującym module (DVD Jon nie pozostawił żadnego komentarza nawet w stosunku do QTFairUse). Pozostaje nam zatem czekać na dalszy rozwój wydarzeń.

Zobacz również:

  • 44 urodziny Orlando Blooma - gdzie obejrzeć filmy, w których gra?