DVD Jon rozpracował AirPort Express

Koncern Apple po raz kolejny znalazł się na celowniku Jona Lecha Johansena, młodego norwega znanego jako DVD Jon. Tym razem udało mu się złamać zabezpieczenia technologii bezprzewodowego przesyłania strumieniowego muzyki, wykorzystanej w produkcie o nazwie AirPort Express.

Jon Lech Johansen zasłużył sobie na swój przydomek, dzięki złamaniu zabezpieczeń płyt DVD, na których zastosowano technologię zapobiegającą ich nieautoryzowanemu kopiowaniu. DVD Jon miał niespełna 15 lat, gdy na swojej stronie internetowej zamieścił to kontrowersyjne oprogramowanie.

W dorobku 20-letniego dziś DVD Jona pojawił się właśnie kolejny program (o nazwie 'JustePort'), który tym razem pozwala zdjąć zabezpieczenia, jakie koncern Apple wykorzystał w niedawno zaprezentowanym urządzeniu o nazwie AirPort Express. Dzięki AirPort Express użytkownik może bezprzewodow przesyłać muzykę przy pomocy transmisji strumieniowej, z komputera z odtwarzaczem iTunes, do dowolnego zestawu audio. Wynalazek DVD Jona ma sprawić, że również inne aplikacje oprócz iTunes będą mogły skorzystać z funkcjonalności AirPort Express.

Jon Lech Johansen dość krytycznie odnosi się do restrykcyjnej polityki zabezpieczeń koncernu Apple, który według niego nie pozwala oprogramowaniu oraz poszczególnym urządzeniom na szerszą współpracę z innego typu produktami.