DVD Jon vs. iTunes - 2:1

Grupa programistów udostępniła w sieci kod, który znowu umożliwi kupowanie w sklepie muzycznym iTunes utworów pozbawionych zabezpieczeń. Na nic zdały się więc wczorajsze zapewnienia Apple, że luka ta została usunięta.

Zaledwie dzień minął od czasu, jak Apple poinformowało, że sklep muyczny iTunes został zabezpieczony i nie ma już możliwości zakupu muzyki pozbawionej zabezpieczeń. Można o tym przeczytać w artykule "A Apple na to: "iTunes bez DRM? To już niemożliwe!"". Tymczasem Jon Lech Johansen - aka. DVD Jon - poinformował, że udało mu się już złamać zabezpieczenia w najnowszej wersji iTunes.

Cody Brocious, współpracujący z Johansenem student z Pennsylwanii, twierdzi, że istnienie programu PyMusique (czytaj więcej w "PyMusique - muzyka z iTunes bez DRM") jest niezbędne, aby użytkownicy systemów linuksowych także mieli dostęp do zakupów w sklepie Apple'a. Twórcy programu przedstawiają swój punkt widzenia i cele, jakie przyświecały stworzeniu PyMusique w blogu. Program nie służy w końcu do wykradania muzyki z iTunes, ale do jej kupowania. Użytkownik musi posiadać konto w sklepie i płaci za muzykę normalną cenę. Jak twierdzą programiści, nowa wersja PyMusique ma być dostępna tylko dla linuksa.

Pośrednio oryginalne oprogramowanie Apple'a też posiada możliwość zdjęcia zabezpieczeń. Wystarczy nagrać zakupioną muzykę na płytę CD, a następnie robiąc z niej znów MP3 zdejmujemy zabezpieczenia.