DVD Jon zdejmuje zabezpieczenie DRM z plików AAC

Po raz kolejny w kręgu zainteresowania Jona Lecha Johansena, potocznie zwanego DVD Jonem, znalazł się iTunes. Młody Norweg może się tym razem 'pochwalić' projektem o nazwie "playfair", który pozwala zdjąć zabezpieczenia DRM z plików formatu AAC, zakupionych w internetowym sklepie muzycznych iTunes Music Store.

Do tej pory DVD Jon zdążył już narobić niemało zamieszania, głównie dzięki opracowaniu systemu DeCSS, którego zadaniem było zdejmowanie zabezpieczenia CSS z płyt DVD. W listopadzie ubiegłego roku, oczy Jona Lecha Johansena po raz pierwszy zwróciły się również w stronę produktów koncernu Apple – opracował on niewielką aplikację, która pozwalała przechwycić strumień QuickTime do pliku.

Koncern Apple po uruchomieniu internetowego sklepu muzycznego iTunes Music Store zakupił od firmy Veridisc licencję na technologię o nazwie FairPlay. Jest to system DRM (Digital Rights Management), który ogranicza możliwości użytkownika w dysponowaniu zakupionymi w sklepie iTunes plikami AAC. W wyniku jej działania, zakupione pliki mogą być odtwarzane w samej aplikacji i dodatkowo przeniesione na maksymalnie 3 inne komputery oraz nieograniczoną liczbę odtwarzaczy iPod. Każdy komputer, na którym będą odtwarzane zabezpieczone pliki AAC, musi być zatem odpowiednio zautoryzowany.

Obecnie opracowany przez DVD Jona projekt o nazwie "playfair" wykorzystuje klucz deszyfrujący zawarty w oryginalnie zakupionym w sklepie iTunes pliku AAC do zdjęcia zabezpieczenia DRM. Aplikacja pracuje jednak tylko z plikami, które posiadają taki klucz – nie zaliczają się do nich utwory zabezpieczone systemem DRM, które zostały skopiowane z innego komputera. Opcjonalnie możliwe jest również przeniesienie na niezabezpieczony plik wynikowy informacji zawartych w tagu (wykonawca, tytuł, etc.) oraz ewentualnych dodatków graficznych (przykładowo okładki). Po zdjęciu zabezpieczenia możliwe będzie odtwarzanie plików AAC na wszystkich innych poza iPodem, kompatybilnych odtwarzaczach.