DVD Jon złamie zabezpieczenia HD DVD i Blu-ray?

Jon Johansen (szerzej znany jako "DVD Jon") zapowiedział, iż zamierza stworzyć narzędzie do łamania zabezpieczeń AACS, wykorzystywanych na płytach HD DVD oraz Blu-ray. Johansen poczynił już nawet pierwsze kroki w kierunku udostępniania użytkownikom takiego programu - zarejestrował domenę Deaacs.com.

DVD Jon raczej nie rzuca słów na wiatr - wcześniej już wielokrotnie udowodnił, iż doskonale radzi sobie z łamaniem systemów, których celem jest zabezpieczanie przeróżnych materiałów przed kopiowaniem. Stworzył m.in. słynne i kontrowersyjne narzędzie DeCSS (służące do obchodzenia stosowanych na płytach DVD zabezpieczeń CSS), złamał także zabezpieczenia programu iTunes oraz serwisu Google Video.

Warto przypomnieć, że za stworzenie DeCSS młody Norweg trafił do sądu - został pozwany przez amerykańskie koncerny filmowe, które zarzucały mu, iż stworzenie tego programu przyczyniło się do rozwoju piractwa. DVD Jon replikował, że DeCSS powstał tylko po to, by mógł on oglądać legalnie kupiony film na DVD na swoim komputerze, pracującym pod kontrolą Linuksa. Sąd ostatecznie uznał tę argumentację i oczyścił programistę ze wszystkich zarzutów.

Teraz Johansen zapowiedział w swoim blogu, że zamierza stworzyć program, który posłuży do złamania zabezpieczeń AACS, wykorzystywanych na płytach HD DVD oraz Blu-ray. "AACS, podobnie jak CSS, odniesie sukces. Ale nie będzie on polegał na powstrzymaniu piractwa. To nie jest podstawowe zadanie żadnego systemu DRM. Jego celem będzie kontrolowanie rynku odtwarzaczy (...). Sześć lat temu nie pomyślałem o zarejestrowaniu domeny www.decss.com. Nie chcę popełniać dwa razy tego samego błędu, więc zarejestrowałem już www.deaacs.com" - tłumaczy DVD Jon.