DVD MovieFactory 2.0

Jednym z najpopularniejszych programów do tzw. authoringu DVD jest DVD MovieFactory 2.0, opracowany przez firmę Ulead. Pokażemy, w jaki sposób można go wykorzystać jako narzędzie wspomagające pracę wideoedytorów.

Jednym z najpopularniejszych programów do tzw. authoringu DVD jest DVD MovieFactory 2.0, opracowany przez firmę Ulead. Pokażemy, w jaki sposób można go wykorzystać jako narzędzie wspomagające pracę wideoedytorów.

DVD MovieFactory 2.0

DVD MovieFactory 2.0

DVD MovieFactory wyróżnia się bardzo prostą obsługą, oferując zarazem bogate narzędzia do tworzenia efektownych interfejsów. W warsztacie opisujemy tworzenie projektu DVD, przy czym ze względów czysto praktycznych będzie to projekt typu mini-DVD, nagrywany na dysku CD i odtwarzany w programach takich, jak PowerDVD czy WinDVD.

W pierwszej kolejności zaznacz opcję Output Disc Format DVD i wybierz polecenie Start Project, uruchamiające kreator tworzenia projektu. Edit Disc służy do reedycji projektów na dyskach wielokrotnego zapisu, Direct to Disc umożliwia bezpośrednie przegrywanie wideo z kamkordera na płytę, natomiast Copy Disc jest narzędziem do kopiowania wideo lub obrazu płyty.Po kliknięciu przycisku Next pojawia się okno Add/Edit Media Clip. Przycisk Capture pozwala przechwycić obraz z urządzenia zewnętrznego, np. z kamery internetowej.

Add Video umożliwia włączenie do projektu gotowego pliku wideo w formatach AVI, MPEG lub Video CD.

DVD MovieFactory 2.0

2. Po zebraniu wszystkich materiałów nie można zapomnieć o zapisaniu projektu na dysku, aby nie utracić wykonanej pracy. Najlepiej robić to po każdej większej operacji.

DVD MovieFactory 2.0

1. W punkcie startowym można zmodyfikować projekt lub utworzyć nowy. Rozwijana lista ostatnio używanych projektów ułatwia ich wczytanie.

Add Slideshow służy do dołączania kolekcji grafik. Możesz przy okazji określić czas wyświetlania jednego obrazka (Image clip duration: sec), nazwę kolekcji (Slideshow) i tło dźwiękowe (Background music: Choose Music). Oczywiście kolekcji można dodać wiele, co ma o tyle sens, że mogą to być np. zbiory zdjęć robionych przy różnych okazjach, a więc z natury rzeczy będące odrębnymi całościami.

Import DVD Video pozwala wykorzystać całość lub fragment pliku filmowego VOB z płyty czy dysku. Po wczytaniu pliku w oknie Select Scenes to Capture kliknij przycisk Trim i w oknie Trim odtwórz plik filmowy, zaznaczając początek wycinka przyciskiem Set mark-in i Set mark-out.

Po kliknięciu Zakończ program wycina fragment i umieszcza go na dysku. Uwaga DVD Movie Factory nie obsługuje ścieżek dźwiękowych AC-3 (robi to bardziej zaawansowany DVD Workshop). Na ścieżce projektu pojawiają się wycięte klipy. Jednocześnie na dolnym pasku możesz kontrolować wielkość projektu, co jest istotne, gdy chcesz nagrać płytę CD. Zaznaczenie pola wyboru opcji First clip as first play video powoduje, że pierwsze wideo jest traktowane jako intro, przed pokazaniem się właściwego menu.

DVD MovieFactory 2.0

3. DVD MovieFactory obsługuje wszystkie formaty graficzne spotykane dziś w komputerach, ze szczególnym uwzględnieniem formatów popularnych w Internecie.

DVD MovieFactory 2.0

4. Tworzenie menu to ukoronowanie projektu i prawdziwa przyjemność dla osób o artystycznym zacięciu, zwłaszcza że można przystosować szablon do własnych potrzeb.

Zauważ, że program automatycznie tworzy rozdziały projektu (chapters), reprezentowane na ścieżce. Przycisk Add/Edit Chapter umożliwia jednak dodatkowo podzielenie plików wideo na rozdziały, jeśli uznasz, że tak będzie wygodniej.

Gdy już zgromadzisz materiały, kliknij przycisk Next i przejdź do wyboru graficznej postaci głównego menu prezentacji.

W rozwijanym Menu template wybierz szablon projektu. W pokazanym przykładzie wersja testowa programu została uzupełniona o pokaźną kolekcję szablonów, które dostępne są na stronie Ulead.

Klikając podpisy, możesz zmienić ich treść. Pamiętaj, aby wybrać czcionkę z polskimi znakami.

Background image umożliwia wstawienie innego tła graficznego do szablonu, jeśli domyślny nie jest z jakichś powodów właściwy.

Polecenie Background music umożliwia wstawienie tła dźwiękowego do menu głównego.

DVD MovieFactory 2.0

5. DVD MovieFactory wykorzystuje w menu format graficzny PhotoImpacta. Programy Uleada są dość mocno ze sobą powiązane.

DVD MovieFactory 2.0

6. Jeśli nie masz nagrywarki, to i tak możesz zbudować w pełni funkcjonalną prezentację DVD na dysku komputera, czyli tzw. DVD folders. Można je odtwarzać w popularnych PowerDVD czy WinDVD.

Kliknięcie Customize uruchamia edytor pozwalający zmienić wiele elementów menu, jak obramowania, przyciski czy układ pozycji menu.

Gdy już całość jest gotowa, kliknij Next, aby przejść do okna Preview, które wyświetla podgląd projektu. Tutaj możesz sprawdzić, czy wszystko działa, jak trzeba. Kliknij strzałkę Play i sprawdź w symulatorze działanie elementów projektu.

Jeśli wszystko jest w porządku, kliknij Next i przejdź do etapu nagrywania. Możesz nagrać płytę (Record to disc), utworzyć na twardym dysku foldery z prezentacją, a także obraz płyty do późniejszego wypalenia.

Spore możliwości oferuje konkurencyjny produkt, CyberLink PowerProducer 2 - przypomnijmy, że CyberLink jest również twórcą bardzo dobrego wideoedytora PowerDirector Pro. Jego istotną zaletą jest to, że do prezentacji dołączana jest runtime'owa wersja PowerDVD, pozwalająca uruchomić ją bez odtwarzacza DVD.

Warto zauważyć, że bardziej rozbudowanym programem niż DVD MovieFactory jest jego "starszy brat" z firmy Ulead - DVD Workshop. To narzędzie jest jednak o rząd wielkości droższe, choć nie o rząd wielkości wydajniejsze.