DVD+R DL - kwiecień 2004

Stowarzyszenie DVD+RW Alliance zapowiedziało, iż niedawno zaprezentowane dwuwarstwowe nośniki DVD+R o pojemności 8,5 GB oraz obsługujące je napędy, pojawią się na rynku w okolicach kwietnia przyszłego roku. Prędkość zapisu jaką będą oferowały wyniesie 2,4x.

Nowa technologia DVD+R DL (Dual Layer), opracowana przez firmy Philips, Verbatim oraz Mitsubishi Kagaku, zakłada dodanie drugiej warstwy zapisu do standardowej płyty DVD+R o pojemności 4,7 GB. W wyniku tego nośnik zwiększa swoją pojemność dwukrotnie (do 8,5 GB). Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli na jednej płycie zapisać 4 godziny filmu w jakości DVD lub 16 godzin w jakości VHS. Co warte podkreślenia, pojemniejsze nośniki są kompatybilne z obecnie stosowanymi odtwarzaczami DVD oraz napędami DVD-ROM.

Przedstawiciele stowarzyszenia DVD+RW Alliance podają oficjalnie, iż termin wprowadzenia na rynek nośników DVD+R DL oraz napędów do nich jest przewidziany ogólnie na rok 2004, jednak wśród niektórych dominuje pogląd, iż będą to już okolice kwietnia. Technologia DVD+R DL powinna wzmocnić status formatu DVD+R/+RW, który jest postrzegany przez specjalistów jako następca formatu DVD-R/-RW. Dzieje się tak głównie dzięki kompatybilności zarówno z napędami DVD-ROM, jak i tradycyjnymi odtwarzaczami DVD. Nośniki DVD+RW mogą być dodatkowo poddawane reedycji nawet po zamknięciu sesji.

Na szczęście różnice pomiędzy obydwoma formatami przestają być istotne w obliczu coraz większej ilości nagrywarek obsługujących zarówno DVD+R/+RW jak i DVD-R/-RW. Stowarzyszenie DVD+RW Alliance przewiduje, iż sprzedaż napędów obsługujących dwuwarstwowe nośniki przewyższy sprzedaż napędów nagrywających tradycyjne płyty jednowarstwowe.

Więcej informacji:

http://www.dvdrw.com


Zobacz również