DVD Studio Pro 2.0

Zalety nowej wersji głównego programu Apple'a do autoringu - DVD Studio Pro 2.0 z pewnością zostaną docenione przez profesjonalnych twórców DVD.


Zalety nowej wersji głównego programu Apple'a do autoringu - DVD Studio Pro 2.0 z pewnością zostaną docenione przez profesjonalnych twórców DVD.

Podobnie jak w iDVD, DVD Studio Pro umożliwia wypalenie płyt DVD, zawierających filmy, dźwięk i zdjęcia. Ale w przeciwieństwie do iDVD pozwala też na dołączenie ścieżek dźwiękowych w wielu językach, napisów, kodowanie dźwięku w standardzie Dolby, tworzenie menu z pełnymi funkcjami nawigacyjnymi itd.

Wersja 1.5 miała problemy z kłopotliwym, nieefektywnym interfejsem. Apple uprościł nową wersję programu DVD Studio Pro i ułatwił poruszanie się po zaawansowanych funkcjach autoringu DVD. Dodano bardzo ładny interfejs i 600-stronicowy podręcznik. Wraz z 50-procentową obniżką ceny program ten wart jest kupienia i to mimo paru wad.

Wielki w każdym calu

DVD Studio Pro 2.0

Aplikacja jest bardzo wymagająca. Apple zaleca komputer G4 z procesorem minimum 733 MHz, ale układ taktowany zegarem 1 GHz to bardziej realne minimum, zaś idealna jest maszyna dwuprocesorowa. Podczas testów na dwuprocesorowym komputerze G4 z układami 1 GHz program działał nieźle, chociaż czasami zdarzało mu się nagle zwolnić pracę. Minimalne wymagania programowe dla wersji 2. to system operacyjny Mac OS X 10.2.6 i QuickTime 6.3.

Do wygodnej pracy z DVD Studio Pro 2 przyda się duży ekran. Przy rozdzielczości 1024 x 768 interfejs był bardzo ściśnięty i niektóre okna były "przycięte". Apple zaleca przygotowanie 20 GB wolnego miejsca na twardym dysku, ale tylko jedna dziesiąta tej przestrzeni zajmowana jest przez sam program. Reszta to miejsce na pliki MPEG-2 i inne, tworzone przez program podczas pracy. Jeśli na dysku systemowym jest zbyt mało miejsca, pliki te można umieścić na innym dysku.

Wybierz swój interfejs

Po pierwszym uruchomieniu DVD Studio Pro 2 pojawia się okno dialogowe z możliwością wyboru jednego z trzech interfejsów: podstawowego, rozszerzonego i zaawansowanego. Różnią się one ilością dostępnych funkcji i sposobem ich zaawansowania. Dzięki temu z programu mogą korzystać zarówno osoby, które dopiero co przesiadły się z iDVD, jak i profesjonaliści.

We wszystkich trzech trybach dostępne są dziesiątki wzorów menu i przycisków. Projektowanie menu odbywa się w oknie Menu Editor, gdzie można skorzystać z linijek, prowadnic i innych pomocnych narzędzi. W poprzednich wersjach konieczne było wcześniejsze stworzenie tych elementów i zaimportowanie ich. Oczywiście w podobny sposób można też pracować w wersji 2., chociaż wbudowane funkcje tworzenia menu dla wielu osób są wystarczające i pozwalają znacznie oszczędzić czas.

DVD Studio Pro 2.0

Tryby rozszerzony i zaawansowany mają więcej okien i palet. Zademonstrowane okno Track Editor pokazuje oddzielne ścieżki dźwiękowe dla języka angielskiego i hiszpańskiego, ścieżki z podpisami i markery rozdziałów.

W trybie podstawowym DVD Studio Pro 2 działa podobnie jak iDVD. Film należy przenieść do okna Menu Editor, dodać go do projektu i stworzyć odpowiednie przyciski. Paleta umieszczona za oknem daje dostęp do wzorów menu, przycisków oraz bibliotek iTunes i iPhoto.

W trybie rozszerzonym i zaawansowanym interfejs rozbudowany jest o okno Track Editor, gdzie szczegółowo można ustawić markery rozdziałów DVD (można także zaimportować markery z projektów Final Cut oraz iMovie), stworzyć podpisy i alternatywne ścieżki audio. W poprzednich wersjach praca z markerami i podpisami była uciążliwa, teraz zaś jest efektywna i intuicyjna.

Tryby rozszerzony i zaawansowany umożliwiają także tworzenie skryptów. Dzięki nim można tworzyć przyciski zmieniające kolor w zależności od tego, który film lub rozdział jest odtwarzany. Dzięki skryptom płyta też może odczytać dane z odtwarzacza dotyczące ustawień językowych.

Oczywiście język skryptowy przeznaczony jest głównie dla osób lubiących "pogrzebać" w kodzie. Podczas programowania trzeba uważać. Przeprowadzając testy zauważyliśmy, że programistyczne błędy w kodzie powodują częste zawieszanie się programu, jeszcze przed możliwością obejrzenia wykonanej pracy.

Symulowanie i wypalanie

DVD Studio Pro 2.0

Prowadnice i gotowe wzory ułatwiają przygotowanie efektownego menu. Na tym ekranie zaprezentowano DVD Studio Pro 2 w trybie podstawowym.

Podglądanie menu i ścieżek wideo było bardzo niewygodne w poprzednich wersjach DVD Studio Pro, na szczęście jest o wiele lepiej w wersji 2. Nowy symulator wyświetla dokładny podgląd, można też symulować różne ustawienia językowe.

DVD Studio Pro 2 ma wiele nowych funkcji masteringu i nagrywania płyt. Najbardziej godne odnotowania jest wsparcie formatu Cutting Master Format wykorzystywanego podczas autoringu płyt do tłoczenia (w czasie zapisu na specjalistycznych napędach do autoringu, np. Pioneer DVRS-201). Format ten pomaga m.in. przy tworzeniu płyt zawierających zabezpieczenie przed kopiowaniem.

DVD Studio Pro 2.0 ma wiele nowych funkcji, ale zaawansowani użytkownicy poprzednich wersji bez problemów (po kilku godzinach testów) od razu mogą rozpocząć współpracę z nową wersją.

Jeśli dysponujemy odpowiednio mocnym sprzętem, program ten będzie dla nas idealnym narzędziem. Błędy, które pojawiają się podczas pracy programu, są na bieżąco usuwane przez Apple'a, a w Internecie są umieszczane odpowiednie poprawki.

produkt :DVD Studio Pro 2.0

producent : Apple Computer,http://www.apple.com

cena brutto:3960 zł

konkurenci: Scizzle, Formac Devideon

kontakt: Apple IMC Poland,http://www.apple.com.pl

Za:

Elegancki, skalowalny interfejs, świetne kodowanie MPEG-2, obszerna dokumentacja, zaawansowane funkcje oczyszczania.

Przeciw:

Trochę błędów, czasami zbyt powolny, bardzo wymagający.