DVD X Copy w sądzie

Zgodnie z oczekiwaniami, reprezentująca amerykański przemysł filmowy organizacja MPAA pozwała do sądu firmę 321 Studios - producenta kontrowersyjnego programu do kopiowania płyt DVD - DVD X Copy. MPAA domaga się wycofania aplikacji ze sprzedaży i wypłacenia odszkodowania za wszelkie nielegalnie skopiowane płyty DVD.

Spór prawny pomiędzy Hollywood i 321 Studios trwa już od kwietnia 2002 r. - wtedy to pierwszy wniosek do sądu w tej sprawie zgłosił... producent kontrowersyjnego oprogramowania. Przedstawiciele 321 Studios chcieli wtedy uzyskać orzeczenie, że program DVD Copy Plus (poprzednik DVD X Copy) nie narusza postanowień amerykańskiej ustawy antypirackiej DMCA. Jak na razie jednak się to nie udało.

Wprowadzony na rynek w listopadzie DVD X Copy pozwala użytkownikom na wykonywanie wiernych kopii płyt DVD - włącznie z menu, dodatkami itp. Program służy, według 321 Studios, do przygotowywania kopii bezpieczeństwa legalnie nabytych płyt DVD i jako taki, nie może być uznany za naruszający prawo (ponieważ posiadacz oryginalnej płyty DVD może z nią robić, co zechce). Przedstawiciele MPAA uważają jednak, że jego głównymi użytkownikami są piraci, masowo produkujący przy pomocy DVD X Copy nielegalne DVD.

Obie strony spotkają się w sądzie wiosną przyszłego roku. Do tego momentu DVD X Copy będzie można bez problemu kupić. W przypadku wygrania procesu przez MPAA program może zostać wycofany ze sprzedaży.