DVD: będą nowe restrykcje?

Stowarzyszenie DVD Copy Control Association zamierza w najbliższych dniach głosować nad wprowadzeniem do licencji CSS (systemu wykorzystywanego do zabezpieczania zawartości płyt DVD) poprawki, która ograniczy możliwość legalnego "ripowania" filmów.

Przedstawiciele organizacji przyznają, że celem poprawki będzie usunięcie z licencji luki prawej, która sprawiała, że w pewnych okolicznościach możliwe było legalne kopiowanie zabezpieczonej zawartości nośnika (regulacje te dotyczą amerykańskiego rynku). Z luki tej korzystały firmy takie jak np. Kaleidescape - w ofercie tego przedsiębiorstwa znaleźć można tzw. domowy serwer multimedialny, czyli odtwarzacz z twardym dyskiem, na który można skopiować całą kolekcję filmów z DVD. Poprawka, nad którą zamierza wkrótce głosować DVD Copy Control Association, sprawi, że urządzenie takie nie będzie zgodne z licencją CSS.

Przedstawiciele Kaleidescape już zapowiadają, że jeśli taka poprawka zostanie przyjęta, to firma pozwie DVD CCA - jej szef, Michael Malcolm, twierdzi, że proponowane przez stowarzyszenie zmiany w licencji są wymierzone w jego firmę i że znacząco pogorszą one konkurencyjność jej produktów.


Zobacz również