"DVD do pobrania" coraz bliżej

Organizacja standaryzacyjna DVD Forum oficjalnie zatwierdziła technologię umożliwiającą sprzedawanie w Internecie filmów w postaci plików, które będzie można wypalić na płycie DVD i odtwarzać w stacjonarnym odtwarzaczu. Filmy takie będą zabezpieczone za pomocą systemu CSS.

Niestety, oficjalne zatwierdzenie technologii CSS Managed Recording nie oznacza, iż wkrótce możemy się spodziewać pojawienia się sklepów sprzedających pliki gotowe do wypalenia. Przedstawiciele stowarzyszenia DVD Copy Control Association (które zgłosiło CSS MR do akceptacji) mówią, iż na początku nowa technologia będzie przede wszystkim dla użytkowników profesjonalnych.

Chodzi tu np. o kioski multimedialne, które zlokalizowane będą w centrach handlowych. Wszystkie dostępne w takim kiosku filmy przechowywane będą na dysku - i dopiero na życzenie klienta dany film będzie na poczekaniu wypalany na płycie. Takie rozwiązanie pozwoli na znaczne zwiększenie dostępności filmów - ponieważ każdy kiosk będzie w stanie zaoferować klientowi wybór setek różnych filmów.

W późniejszej fazie filmy w formacie nazwanym roboczo "DVD Download" będą mogły być sprzedawane również w internetowych sklepach filmowych - klient po pobraniu pliku będzie mógł go nagrać na płytę i odtworzyć za pomocą standardowego odtwarzacza DVD. Przedstawiciele DVD CCA mówią, iż niezbędne będzie skorzystanie z odpowiedniego typu nośników DVD (mają się one pojawić na rynku wraz z premierą pierwszych serwisów internetowych obsługujących nowy format).