DVD i Blu-ray - dwa formaty, jedna płyta

Koncern Universal Studios Home Entertainment zamierza wprowadzić do sprzedaży hybrydowe nośniki, zawierające zarówno materiał w formacie Blu-ray jak i DVD.

Dysk BD-59 - bo takie jest jego oznaczenie - charakteryzuje się tym, że po jednej jego stronie znajdują się dwie warstwy Blu-ray o pojemności 50 GB, a druga strona to dwuwarstwowe DVD mieszczące 9 GB. Każda ze stron dysku może więc zawierać pełną wersję filmu wraz z dodatkami. Płyta przeznaczona jest dla użytkowników, którzy posiadają w domach odtwarzacze DVD, ale przymierzają się do wymiany sprzętu, by móc oglądać filmy Blu-ray.

Jak donosi serwis Blu-ray.com, hybrydowe nośniki trafią do sprzedaży 19 stycznia 2010 r. Wśród filmów dostępnych w nowym formacie znajdzie się m.in. "trylogia Bourne'a" (Tożsamość Bourne'a, Ultimatum Bourne'a i Krucjata Bourne'a). Nie znamy jeszcze cen płyt.

Warto przypomnieć, że podobne hybrydowe nośniki były przedmiotem testów, gdy format Blu-ray jeszcze raczkował. Wtedy jednak uznano takie rozwiązanie za niepraktyczne.

W latach 2006 - 2008, czyli w apogeum tzw. wojny formatów, wytwórnia Universal należała do grona firm popierających konkurencyjny wobec Blu-ray format HD DVD. Koncern chętnie jednak wydawał swoje produkcje w edycjach typu HD DVD/DVD combo.