DVD i DivX na ekranie telewizora

Karta graficzna z dobrym wyjściem TV to podstawa kina domowego z komputera. To właśnie dzięki wyjściu możesz podłączyć komputer do telewizora i oglądać filmy.


Karta graficzna z dobrym wyjściem TV to podstawa kina domowego z komputera. To właśnie dzięki wyjściu możesz podłączyć komputer do telewizora i oglądać filmy.

W numerze 01/2002 PCWK przedstawiliśmy obszerny poradnik objaśniający wiele aspektów taniego komputerowego zestawu filmowego. Tym razem zajęliśmy się zbadaniem jakości sygnału wideo, uzyskanego z wyjść telewizyjnych wielu popularnych kart graficznych.

O wyższości TV nad monitorem

REALMagic - spore możliwości konfiguracji zarówno złączy wideo, jak i audio.

REALMagic - spore możliwości konfiguracji zarówno złączy wideo, jak i audio.

Twój telewizor jest zapewne wyposażony w kineskop o znacznie większej przekątnej niż monitor 17-calowy. Dodatkowo, różnica w cenach monitorów i telewizorów zachęca do inwestycji w odbiornik z dużym ekranem. Telewizory o przekątnych ekranu 29 czy 32 cale uznaje się już za tanie, podczas gdy monitory komputerowe o przekątnych powyżej 19-cali wciąż są bardzo kosztownymi urządzeniami. Kolejną różnicą przemawiającą za połączeniem komputera z telewizorem jest wzrost popularności telewizorów panoramicznych. Mają one ekrany w formacie 16:9, zamiast obowiązującego dotychczas 4:3.

Prawie wszystkie filmy wydawane na nośnikach DVD nagrane są w formacie panoramicznym, który w stosunku do standardowego 4:3 pozwala na zmieszczenie na ekranie szerszego kadru, w którym widać znacznie więcej niż w poprzycinanym 16:9, przystosowanym do zwykłego telewizora. Oczywiście, funkcje takie jak Letterboxed pozwalają na ukazanie na odbiorniku 4:3 całego kadru, jednak odbywa się to kosztem zmniejszenia jego pierwotnych rozmiarów, aby zajmował ograniczoną szerokością powierzchnię ekranu. Taka sama sytuacja zachodzi podczas oglądania filmów DVD na ekranie monitora komputerowego. Znajdziesz w sprzedaży monitory w formacie 16:9, jednak ich ceny są tak wysokie, że zwykle zbliżają się do poziomu cen taniego samochodu osobowego. Dlatego też urządzenia tego typu zwykle goszczą w profesjonalnych studiach graficznych

czy poligraficznych.

Tak czy inaczej znacznie przyjemniej ogląda się filmy na płytach DVD czy w plikach DivX, korzystając z dużego telewizora.

Nie musisz wtedy ślęczeć z nosem w monitorze. Jest to zdrowsze i wygodniejsze dla całej rodziny. Oczywiście, istnieją także przesłanki przemawiające na niekorzyść telewizora.

Po pierwsze, ma znacznie słabszą rozdzielczość. Na monitorze obraz filmowy wygląda zwykle idealnie, nie widać na nim poprzecznych linii składających się na obraz. Na ekranie telewizora jest już z tym różnie i w dużym stopniu zależnie od jakości samego odbiornika. Najnowsze, zaawansowane modele dodatkowo zagęszczają liczbę linii, co znacznie niweluje ich widoczność. Ideałem są odbiorniki telewizji HDTV, czyli telewizji cyfrowej kolejnej generacji. Sygnał HDTV (czyli High Definition TV) ma nawet do 1125 linii obrazu (tradycyjny odbiornik wyświetla jedynie 525 linii).

Wyjścia TV - na co zwrócić uwagę

Kluczowym czynnikiem jakości obrazu z komputera na ekranie telewizora jest jakość wyjścia telewizyjnego, w jakie wyposażono kartę graficzną. Najczęściej w kartach zbudowanych według referencyjnych projektów producenta procesorów graficznych instalowane są identyczne lub bardzo zbliżone do siebie układy wideo, odpowiedzialne za wyprowadzenie sygnału wizyjnego. Nie oznacza to jednak, że obraz z dwóch kart z procesorami firmy NVIDIA, a wyprodukowanych przez różnych producentów, będzie zawsze identyczny. Jeśli by tak było, to nie miałoby sensu prowadzić testów kart grafiki pod kątem jakości generowanego przez nie obrazu. Dlaczego tak się dzieje, że tzw. noname często oferuje kiepski obraz, pomimo że zawiera ten sam procesor co dużo droższy produkt markowy? A dlatego że oprócz samych procesorów i układów scalonych odpowiedzialnych za sygnał Video-out, o jakości grafiki decydują także inne elementy elektroniki umieszczone na kartach. Są to tranzystory, tłumiki, konwertery, które mogą obraz popsuć lub poprawić.

Karta ATI - bogactwo opcji konfiguracyjnych to zalety produktów ATI.

Karta ATI - bogactwo opcji konfiguracyjnych to zalety produktów ATI.

Bardzo ważnym składnikiem decydującym zarówno o wygodzie użytkowania, jak i o możliwościach samego wyjścia TV jest dołączane do karty oprogramowanie.

W większości kart graficznych z wyjściami TV stosowne złącze aktywujesz, odznaczając odpowiednie pole

we właściwościach ekranu.

W kartach ATI jest to karta Ekrany we Właściwościach ekranu. Oprogramowanie dołączane do kart ATI umożliwia regulację parametrów na ekranie telewizora. Znajdziesz tam ciekawe i przydatne funkcje. Po pierwsze, uzyskasz informację, że maksymalna dostępna rozdzielczość telewizora to 848 x 600 pikseli przy częstotliwości odświeżania 60 Hz. Od razu możesz ustawić kontrast i nasycenie barw. Kolejna karta pozwala na precyzyjne pozycjonowanie ekranu i dostosowanie jego wielkości do rozmiarów wyświetlacza. Najciekawsze są jednak pozycje regulacji ostrości na wyjściach Composite i S-Video. Co ciekawe, możesz nawet skorzystać z opcji Pełzanie plamki Composite, której zadaniem jest dostosowanie ruchomych, poszarpanych brzegów, widocznych niekiedy podczas korzystania z tego wyjścia o dość niskiej jakości. W pozycji Standardowy - plamka zostanie ustawiona tak, aby dać jak najlepsze efekty podczas oglądania dynamicznych obrazów, filmów i plików wideo. Plamka zamrożona zalecana jest z kolei do wyświetlania obrazów statycznych, takich jak edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne itp. Na koniec pozostaje jeszcze określenie, jaki format sygnału akceptuje Twój telewizor. Można tego dokonać albo wybierając określony kraj z rozwijanej listy, albo bezpośrednio określić typ PAL-u (jeśli wiesz, jaki format przyjmowany jest przez TV).

To, co wydaje się drobnostką w oprogramowaniu ATI, a w istocie jest sprawą bardzo ważną, to fakt, że uaktywnienie wyjścia telewizyjnego nie powoduje dezaktywacji wyświetlania na ekranie monitora. Dzięki temu, nawet mając podłączony do komputera telewizor znajdujący się np. w drugim pomieszczeniu, możesz najpierw włączyć film na komputerze, a następnie przejść do kolejnego pomieszczenia i w spokoju delektować się fabułą. Inaczej jest w przypadku kart zbudowanych zgodnie z wytycznymi NVIDII, które umożliwiają podłączenie tylko jednego monitora.

MSI - karta z wydajnym procesorem NVIDIA. Niestety słabo obsługuje TV-Out.

MSI - karta z wydajnym procesorem NVIDIA. Niestety słabo obsługuje TV-Out.

Tam, uaktywniając wyjście TV, automatycznie wyłączasz obraz na monitorze, co w przypadku telewizora w drugim pomieszczeniu uniemożliwia poruszanie się po pulpicie systemu operacyjnego. Jest to oczywiście funkcja wyjątkowo nieprzemyślana, co sprawia, że w takich sytuacjach pozostaje Ci jedynie ustawienie telewizora w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się komputer, i to w takiej pozycji, abyś wyraźnie widział na ekranie małe literki. Inaczej wygląda wyświetlanie obrazu przez karty NVIDII wyposażone w podwójne wyjścia monitorowe. W tym przypadku, jeśli karta tego typu zawiera dodatkowe wyjścia TV, możesz uaktywnić funkcję TwinView, która pozwala na wyświetlanie obrazu na dwóch ekranach jednocześnie. Funkcjonalność TwinView jest bardzo ograniczona, sprowadza się jedynie do funkcji klonowania pulpitu lub jego powiększania tak, aby zajmował także drugi ekran. W tym trybie możesz jednak wyświetlić pulpit komputera zarówno na dwóch monitorach, jak i na monitorze czy telewizorze. Warto więc pamiętać, że lepiej zainwestować właśnie w taką kartę, a raczej zrezygnować z produktów bez TwinView. TwinView nie działa jednak zawsze tak samo we wszystkich kartach, piszemy o tym w dalszej części artykułu.

Znakomite oprogramowanie i mistrzowską obsługę konfiguracji dwumonitorowych gwarantuje zakup kart Matrox serii G450 i G550. Ta pierwsza wyszła już z produkcji, jednak wciąż można ją spotkać w ofercie dystrybutorów. Model G550 jest odrobinę szybszy i nowocześniejszy, jednak na dobrą sprawę od swego poprzednika różni się niewiele. Tak czy inaczej, oprogramowanie Matroksa można uznać za wzorzec aplikacji do obsługi pracy wielomonitorowej.