DVD i HD DVD w jednym

Firmy Toshiba i Memory-Tech opracowały prototypowy trójwarstwowy nośnik optyczny, łączący w sobie cechy krążków DVD oraz HD DVD. Zdaniem przedstawicieli koncernów, takie płyty świetnie będą nadawały się do filmów - ponieważ będzie je można odtwarzać zarówno w odtwarzaczach DVD, jak i urządzeniach obsługujących format HD DVD.

Rzecznik Toshiby tłumaczy, że dystrybutorzy filmowi będą mogli zapisać na jednym nośniku dwie wersje filmu - tradycyjną, przygotowaną z myślą o wydaniu na DVD, oraz wersję o wysokiej rozdzielczości HD DVD. Dzięki temu takie płyty powinny zainteresować zarówno posiadaczy odtwarzaczy DVD, jak i HD DVD.

Toshiba i Memory-Tech już wcześniej opracowały podobny dwuwarstwowy nośnik, łączący zalety DVD i HD DVD (pierwsze krążki z filmami trafiły już do japońskich sklepów). Dodanie trzeciej warstwy pozwoliło jednak na znaczne zwiększenie pojemności płyty. Teraz na każdej warstwie można zapisać 2 godziny standardowego materiału wideo i 4 godziny materiału w HD.

Nowe, trójwarstwowe dyski powinny trafić na rynek w przyszłym roku (nastąpi to wkrótce po tym, jak zostaną one oficjalnie zatwierdzone przez organizację DVD Forum).