DVD: kolejna wojna formatów?

Konsorcjum DVD Forum ma twardy orzech do zgryzienia - właśnie trafił do niej wniosek o uznanie standardu AOD (opracowanego przez Toshibę i NECa), umożliwiającego zapisanie na płycie DVD ponad 20 GB danych. Problem w tym, że podobny wniosek zgłosiły kilka miesięcy temu firmy, które stworzyły standard Blu-Ray.

Zgłoszenie standardu AOD (Advanced Optical Disc) do zatwierdzenia oznacza, że Toshiba i NEC kończą już pracę nad nim i prawdopodobnie wkrótce zaprezentują pełną specyfikację AOD.

Pojawianie się nowych formatów DVD teoretycznie jest korzystne dla klientów - niestety, tylko teoretycznie. Z pierwszych wieści dobiegających z obozu AOD wynika, że standard ten będzie niekompatybilny z Blu-Ray - oznacza to, że płyt zapisanych w jednym z formatów nie będzie można odtwarzać w odtwarzaczach obsługujących drugi. Nowe technologie są na tyle rozbieżne, że jedynym sposobem na kompatybilność jest ustąpienie jednej ze stron i przystosowanie jej rozwiązania do specyfikacji konkurenta. A do tego ani stronnicy Blu-Ray, ani AOD się nie palą.

"DVD Forum usiłowało skłonić konkurentów do "połączenia" dwóch formatów w jeden standard - niestety, jak na razie bez efektu. Konkurenci tłumaczą, że jest to bardzo trudne do wykonania pod względem technicznym", powiedział Hideyuki Irie, przedstawiciel Forum.