DVD które przetrwa tysiąc lat

Firma Cranberry LCC poinformowała o opracowaniu płyty DVD o niezwykle długim okresie trwałości. Nośniki DiamonDisc mogą przetrwać nawet tysiąc lat - przekonuje producent.

DVD które przetrwa tysiąc lat

Cranberry Disc Writer

Płyty DiamonDisc na pozór nie różnią się od innych, standardowych nośników DVD - można zmagazynować na nich do 4,7 GB danych. Cranberry zapewnia jednak, że dyskom nie szkodzi temperatura ok. 80 stopni Celsjusza, promienie ultrafioletowe; nośniki mają być też odporne na proces zwykłego rozpadu tworzywa (nie zawierają np. warstw barwnych czy warstw spoiwa, itp. - materiałów podatnych na rozpad). Dzięki temu płyty powinny nadawać się do użytku nawet po upływie dziesięciu stuleci (typowa trwałość płyt nagranych domową nagrywarką wynosi kilka lat).

Producent przekonuje, że wytrzymałość nośników została potwierdzona w testach ECMA-379 (temperatura 85 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza 85 %). W czasie testów płyty wystawiono też na działanie naturalnego światła słonecznego.

Płyta DiamonDisc wykonana jest z syntetycznego "materiału skalnego" a dane zapisywane są na warstwie nośnika przez fizyczne wyrycie ich laserem. Jak łatwo się domyślić, do nagrania danych na te nośniki wymagany jest stosowny osprzęt - oferowana przez Cranberry nagrywarka wraz z pakietem 150 czystych płyt to wydatek niemal 5 tys. dolarów. Firma świadczy też usługi archiwizacyjne - użytkownik może nabyć przez Internet pojedynczą płytę (koszt: niecałe 35 USD) i przesłać na serwer firmy lub wysłać mailem dane (zdjęcia, wideo, inne dokumenty), które chce zachować dla potomności.

Technologia produkcji płyty DiamonDisc powstała na uniwersytecie Brigham Young, a na rynek trafiła dzięki firmie Milleniata. Spółka ta nadal zajmuje się badaniami i rozwojem techniki, podczas gdy Cranberry - wyłączny posiadacz licencji na nią - zajmuje się sprzedażą i marketingiem.

Nośnik DiamonDisc jest kompatybilny z każdym odtwarzaczem i czytnikiem DVD. Pytanie tylko, czy za tysiąc lat ludzie będą jeszcze używać takich urządzeń?

Więcej informacji: Cranberry