DVD na CD?

Twój laptop ma tylko napęd CD-ROM i nie możesz oglądać ulubionych filmów na DVD? A może boisz się, że oryginalne, dość drogie płyty DVD z czasem ulegną zniszczeniu lub uszkodzeniu? Jest na to rada. Przeczytaj nasz poradnik i wykonaj, krok po kroku opisane czynności.

Twój laptop ma tylko napęd CD-ROM i nie możesz oglądać ulubionych filmów na DVD? A może boisz się, że oryginalne, dość drogie płyty DVD z czasem ulegną zniszczeniu lub uszkodzeniu? Jest na to rada. Przeczytaj nasz poradnik i wykonaj, krok po kroku opisane czynności.

Uprzedzamy: na opisane w poniższym artykule operacje warto przeznaczyć wolny weekend. Kopiowanie jednej płyty DVD na CD może trwać nawet cały dzień, w zależności od wydajności procesora i kodeka.

1. Sprzęt

Chciałbyś skopiować film z płyty DVD na płytę CD, aby używać jej zamiast drogiego oryginału lub odtwarzać film na komputerze wyposażonym tylko w napęd CD-ROM. Do kopiowania będzie potrzebny, oprócz napędu DVD, również komputer wyposażony w procesor taktowany zegarem z częstotliwością co najmniej 500 MHz.

To właśnie procesor wykona większość czarnej roboty - odkoduje dane wideo i ponownie je zakoduje w formacie CD (punkt 4). Ponadto powinieneś mieć co najmniej 10 GB wolnego miejsca na twardym dysku, ponieważ danych wideo nie można przekształcać i nagrywać "w locie" - trzeba je najpierw zapisać na dysku.

Uwaga: aby nie popaść w konflikt z prawem, możesz wykonać kopię zapasową tylko legalnie nagranej i rozprowadzanej płyty.

2. Programy

Do odtworzenia filmu skopiowanego z DVD na CD programy typu PowerDVD nie będą już potrzebne.

Do odtworzenia filmu skopiowanego z DVD na CD programy typu PowerDVD nie będą już potrzebne.

Kopiowanie filmu DVD odbywa się w kilku etapach - od kopiowania danych, poprzez synchronizację obrazu i dźwięku, aż do nagrania płyty CD. Będziesz potrzebować kilku programów i narzędzi. Prawie wszystkie zgromadziliśmy na płycie dołączonej do tego numeru PCWK. Staraliśmy się wybrać przede wszystkim programy typu freeware, abyś nie ponosił dodatkowych kosztów.

Ważna wskazówka: tylko w przypadku wymienionych wersji programów możemy gwarantować, że będą harmonijnie współpracować. W przypadku innych kombinacji programów na przykład obraz i dźwięk mogą nie być dokładnie zsynchronizowane (punkt 8).

Uwaga: pliki DVD zabezpieczone przed kopiowaniem można odkodować tylko tak zwanym ripperem w rodzaju programu Smart Ripper (punkt 3).

Jedno z najważniejszych narzędzi. Nie ma znaczenia, jaki format zapisu danych na płycie CD wybierzesz - Flask-MPEG musi najpierw odkodować wszystkie dane DVD.

Jedno z najważniejszych narzędzi. Nie ma znaczenia, jaki format zapisu danych na płycie CD wybierzesz - Flask-MPEG musi najpierw odkodować wszystkie dane DVD.

Po odkodowaniu i skopiowaniu danych na twardy dysk musisz wybrać jeden z trzech formatów zapisu danych na płycie CD (punkt 4). Jeżeli chcesz wykonać kopię zapasową w oszczędnym formacie MPEG-4, możesz się posłużyć programem Flask-MPEG 0.594 i kodekiem Open Divx 4.0a50 (punkty 5 do 7).

Uwaga: w Internecie roi się od nielegalnych kodeków Divx, opartych na przerobionym kodeku MPEG-4 Microsoftu.

W większości przypadków są to liczne warianty bardzo popularnego, charakteryzującego się dużą wydajnością kodeka Divx 3.11a, zwanego również "Divx;-)".

Zanim spakujesz plik DVD za pomocą kodeka Divx, ustal odpowiedni stopień kompresji, np. posługując się programem Advanced Divx Bitrate Calculator 1.95 (patrz ramka "Optymalna kompresja filmów DVD", strona 114).

Film spakowany w formacie MPEG-4 możesz sprawdzić w programie Windows Media Player lub The Playa 0.5.0. W ten sposób ustalisz, czy obraz i dźwięk są właściwie zsynchronizowane (punkt 8). Jeżeli w trakcie kompresowania pliku wybrałeś dla ścieżki dźwiękowej format PCM (Pulse Code Modulation) z kompresją 1504 Kb/s, możesz przekształcić ją za pomocą programu Virtual Dub 1.4c na bardziej oszczędny format MP3 (128 Kb/s) lub V2 (64 Kb/s).

Za pomocą tego programu możesz także regulować jakość dźwięku i obrazu oraz zmontować film (punkty 8 i 9). Jeżeli jednak zamiast MPEG-4 wybrałeś format VCD (MPEG 1) lub SVCD (MPEG 2), będzie Ci potrzebna wtyczka-kodek z programu Bbmpeg 1.24 Beta 18 w połączeniu z programem Flask-MPEG (punkty 10 do 12).

Na koniec pozostaje nagranie płyty CD. Do nagrywania kopii zapasowych w formacie MPEG-4 możesz używać dowolnego popularnego programu. Aby nagrać film w formacie (S)VCD (punkty 13 i 14), musisz użyć WinOnCD w wersji 3.8 lub wyższej lub Burning ROM od wersji 5.x. Żaden inny program do nagrywania nie oferuje w tej chwili podobnych możliwości. Na naszej płycie znajdziesz jego wersję demo, 30-dniową, ale bez ograniczeń funkcjonalnych.

Jeżeli masz na twardym dysku inny program do , zainstaluj Bootmenu Nero Burning ROM lub odinstaluj na razie swój program przed instalacją Nero Burning ROM. W przeciwnym razie może dojść do konfliktu sterowników. Uwaga: bootmenu programu Nero działa tylko pod kontrolą Windows 95/98, natomiast nie działa w środowisku Windows Me i NT/2000.

3. Kopiowanie plików DVD na twardy dysk

Zanim przekształcisz dane audio i wideo filmu z płyty DVD na bardziej oszczędny format, musisz je najpierw przenieść na twardy dysk swojego komputera. W przypadku filmu niezabezpieczonego przed kopiowaniem, jak np. "Vabank" wydany przez IDG Poland S.A., możesz się posłużyć metodą przeciągania w Eksploratorze Windows.

Jeżeli jednak film jest zabezpieczony przed kopiowaniem mechanizmem CSS (Content Scrambling System), w wyniku takiej samej operacji uzyskasz śmieci w dosłownym znaczeniu tego słowa - programowy odtwarzacz DVD wyświetli sieczkę zamiast obrazu. Filmy zabezpieczone mechanizmem CSS można kopiować tylko za pomocą tzw. ripperów - programów rodzących wątpliwości natury prawnej. Chociaż amerykański przemysł filmowy energicznie je zwalcza, Smart Ripper, Speed Ripper Decss i inne można ciągle znaleźć w Internecie.

Szczególną popularnością cieszy się angielskojęzyczny Smart Ripper - program bardzo łatwy w obsłudze. Dodatkowo oferuje przydatne opcje - menu Rip-Method | Files umożliwia na przykład usunięcie zbędnych danych, jak menu startowe filmu czy obraz z dodatkowej kamery.

Dane na płycie DVD są widoczne jako Source (źródło) w postaci kolejnych plików z rozszerzeniem VOB (Video Objects) - począwszy od VTS_01_1.VOB, do VTS_01_X.VOB. Pliki do kopiowania wybiera się, zaznaczając odpowiednie pole wyboru. Plik VTS_01_0.IFO zawiera niezbędne informacje o ścieżkach audio i wideo oraz napisach. W polu Target należy podać katalog docelowy danych wideo.

W prawym dolnym rogu możesz sprawdzić, czy na dysku jest wystarczająca ilość wolnego miejsca.

Menu Settings umożliwia precyzyjne regulacje. Opcje Key-Check, Options i Search-Intensity wyposażono w odpowiednie ustawienia domyślne: every vobfile, Unlock drive i 30. Kliknięcie przycisku Start rozpoczyna kopiowanie plików DVD do katalogu docelowego.

W zależności od wydajności procesora i objętości danych operacja może trwać do ok. 60 minut. Po jej zakończeniu dane w formacie VOB znajdują się na twardym dysku - dokładnie tak, jak na płycie DVD, tyle że odkodowane.