DVD na cztery fajerki


Program prania

Test nagrywarek DVD oparliśmy na założeniach testu napędów CD-RW. W części dotyczącej szybkości nagrywania CD-R, odczytu CD/DVD-ROM i zrzucania audio posłużyliśmy się tą samą procedurą i programami NeroCDSpeed, CDDAE oraz CDTach 98. Wydajność w zapisie DVD testowaliśmy na dwa sposoby, powiązane ściśle z używanym nośnikiem i oprogramowaniem dołączonym do sprzętu. W wypadku płyt jednorazowych (+/-R) za pomocą oprogramowania do zapisu sesyjnego tworzyliśmy projekt zgodny z DVD-Video i nagrywaliśmy przygotowane uprzednio pliki filmu o długości 25 minut, mierząc czas trwania operacji. Natomiast do płyt wielokrotnych (+/-RW) zastosowaliśmy oprogramowanie do zapisu pakietowego i w Eksploratorze Windows mierzyliśmy czas kopiowania 1,12 GB danych z twardego dysku na czysty, sformatowany krążek RW.

DVD na cztery fajerki

Najtańszy w rankingu napęd NEC ND-1100A ma już następcę, który oferuje także zapis płyt -R/RW.

Warto zwrócić uwagę na jeden bardzo istotny szczegół, odróżniający "plus" od "minusa", a mianowicie sposób formatowania czystych nośników. Otóż w "plusach" po włożeniu świeżo rozpakowanej płyty RW niemal natychmiast można kopiować na nią dane (narzędzie formatujące kończy pracę po upływie 1,5 minuty). Ale to tylko pozory, bo naprawdę formatowanie wciąż się odbywa - w tle, realizowane przez oprogramowanie wewnętrzne (firmware) urządzenia. Natomiast dane są sukcesywnie zapisywane na sformatowane już obszary z pewnym opóźnieniem, wynikającym z ciągłego formatowania. Co ważne, płytę można w każdej chwili wysunąć z napędu, nie czekając na zakończenie procesu - po ponownym włożeniu krążka formatowanie będzie wznowione.

Tymczasem w "minusach" sprawa wygląda znacznie gorzej: cały ciężar formatowania przeniesiony jest na oprogramowanie, więc jeśli nie zostało ono zaprojektowane do pracy w tle, to z jakąkolwiek operacją - także wysunięciem płyty - trzeba poczekać do zakończenia formatowania. Z testowanych urządzeń jedynie DRU-500A oferuje tryb pracy w tle. Ponieważ formatowanie zupełnie nowego nośnika RW nie zdarza się często, uznaliśmy, że nie należy brać go pod uwagę podczas testów kopiowania pakietowego. Aby nie zniekształcać wyników, przed testami całkowicie formatowaliśmy płyty RW.

Po staremu

W pierwszym zestawie testów, uwzględniającym "tradycyjne" cechy nagrywarek DVD, a więc zapis CD-R i odczyt płyt CD/DVD, nietrudno było wytypować zwycięzców. Wystarczyło spojrzeć na prędkości nominalne, aby się domyślić, że w zapisie CD-R Sony DRU-500A nie będzie miał sobie równych, a w testach odczytu walka rozegra się między napędami firm NEC, Plextor i TDK - ze wskazaniem na ten ostatni w odczycie DVD. Przewidywania zostały potwierdzone: Sony miał najlepsze wyniki zapisu CD-R (ponad pół minuty przewagi nad najbliższymi rywalami), a NEC, Plextor i TDK doskonale wypadły w testach odczytu CD/DVD, przy czym nieco zaskakujące okazało się zwycięstwo Asusa w teście średniej szybkości odczytu DVD mierzonej programem NeroCDSpeed.

Dziwne rezultaty przyniosły próby kopiowania ścieżek z płyty audio. NEC, który zupełnie nie radził sobie ze specjalną, testową płytą programu NeroCDSpeed (wolny odczyt i na dodatek pełen błędów), uzyskał zarazem najlepszy czas kopiowania ścieżek zarówno w programie nagrywającym, jak i narzędziu CDDAE. Ogólnie w "starych" kategoriach jednego zwycięzcy nie ma. Sony jest na razie zdecydowanym liderem zapisu CD-R, ale w pozostałych kategoriach przegrywa z urządzeniami firm NEC, Plextor i TDK. Jeśli nagrywarka ma jednocześnie być szybkim czytnikiem DVD, dobrym wyborem okaże się zapewne TDK lub Pioneer.