DVD pod Linuxem

Podczas targów Comdex firma Intervideo zaprezentowała odtwarzacz LinDVD, przeznaczony dla komputerów pracujących pod kontrolą systemu Linux.

Na początku nowego roku na rynku pojawi się dedykowany odtwarzacz LinDVD, opracowany przez firmę Intervideo na potrzeby użytkowników systemu Linux. Według słów prezesa firmy, odtwarzacz będzie w pełni legalny i opracowano go od początku z myślą o systemie spod znaku pingwina. Mimo to początkowo nie będzie dostępny na wolnym rynku - Intervideo zamierza bowiem udostępniać go w pierwszej kolejności producentom urządzeń domowych, pracujących pod kontrolą Linuxa, takich jak domowe "centra rozrywki". Użytkownicy indywidualni będą mogli nabyć stosowne oprogramowanie w późniejszym okresie, bezpośrednio na stronie internetowej firmy. Przewidywana cena to ok. 30 USD.

Społeczność linuxowa od dawna oczekiwała na możliwość odtwarzania dysków DVD na swoich komputerach. Częściowym rozwiązaniem ich problemów był program DeCss, który pół roku temu narobił sporego zamieszania w świecie dystrybutorów filmowych. Umożliwiał on kopiowanie teoretycznie niekopiowalnych dysków DVD na dysk twardy komputera i ich późniejsze odtworzenie. Niestety, działanie programu naruszało prawa autorskie producentów i dystrybutorów filmów DVD, przez co aplikacja ta została uznana za nielegalną. Jej twórca został pozwany do sądu - sprawa do tej pory nie doczekała się jednak rozstrzygnięcia.